Doğalgazda indirim geliyor

Doğalgazda indirim geliyor.12832
  • Giriş : 03.11.2008 / 01:00:00
  • Güncelleme : 02.11.2008 / 23:47:46

Petrol fiyatlarındaki son dönemdeki düşüş bize ancak dört ay sonra bizim formüllerimize, hesaplarımıza yansıyacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, doğalgaz fiyatlarının petrol fiyatlarıyla paralel olarak arttığını ya da azaldığını belirterek, "Üç ay önce petroldeki artışın etkisi var, bir de dolar ile Türk Lirası paritesinin etkilenmesiyle böyle bir yüksek zam uygulandı." dedi.

Bakan Tüzmen, AK Parti Bolu Merkez 3. Olağan Kongresi'ne katılmak için geldiği ilde, belediyeyi ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tüzmen, doğalgaza yapılan zammı iyi olarak değerlendirmenin mümkün olmadığını ifade etti. Tüzmen, zamla ilgili şunları kaydetti:

"Açıkçası biz ihracat artışını çok hızlı bir şekilde yapmamız gerektiğine inanmış, ihracatın dışında bu ülkenin başka bir çıkışının olmadığını gören insanlarız. Dolaysıyla girdi maliyetlerini artıran böyle bir zammın hani sevindirici bir tarafı yoktur. Ancak yapılan, burada eldeki imkânlar çerçevesinde dışarıda yapılan ayarlamaların içeriye yansıması zamanla oluyor. Biliyorsunuz fiyatlar, doğalgaz fiyatları petrol fiyatlarıyla paralel olarak artıyor, eksiliyor. Şu aşamada yapılan petrol fiyatlarındaki son dönemdeki düşüş bize ancak dört ay sonra bizim formüllerimize, hesaplarımıza yansıyacak, yani ileride de bir iniş olacak. Ama şu aşamada eski üç ay evvelki artışın etkisiyle bir de tabii dolar, Türk Lirası paritesinin etkilenmesiyle böyle yüksek bir zam buraya gelmiş oldu, uygulanmış oldu. Bunun sevindirici bir tarafı yok. Bu bir realite, bunu kabullenmek zorundayız. Eldeki imkânlar çerçevesinde tamamıyla neyse artış da azalış da aynı şekilde yansıtılıyor."

Bakan Tüzmen, ayrıca, Kanada'dan Çin'e 77 bin ton demir cevheri taşıyan Yasa Denizcilik'e ait Marshall Island bayraklı M/V Yasa Neslihan adlı ticari gemisinin, Aden Körfezi'nde korsanlar tarafından kaçırılmasıyla ilgili açıklamasında ise Dışişleri Bakanlığı ve acentelerin gemiyle temas kurduklarını, çalışmaların devam ettiğini söyledi. Gemi mürettebatının sağlık durumunun iyi olduğunu öğrendiklerini dile getiren Tüzmen, gemi mürettebatının sağlıklı bir şekilde Türkiye'ye gelmesi için Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin girişimlerinin sürdürdüğünü anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*