Doğalgazda indirim umutları sönüyor

Doğalgazda indirim umutları sönüyor.9750
  • Giriş : 04.11.2008 / 10:51:00

Enerji Bakanı indirim umudu vermezken yeni zamlara açık kapı bıraktı! Bakın bunu da FORMÜL ile gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğalgaza geçtiğimiz cuma gecesi yapılan yüzde 22.5'lik zam sonrası yaşanan tartışmalar üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Enerji Bakanı Hilmi Güler, indirim umudu vermezken yeni zamlara da 'açık kapı' bıraktı. BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol'un da katıldığı toplantıda Güler, zammın gerekçelerini kur farkı ve petrolde yaşanan artış olarak açıkladı. Zammın BOTAŞ'ın alacaklarıyla ilgisi olmadığını kaydeden Güler, doğalgaz piyasanın kendine özel hesaplama yöntemi olduğunu, BOTAŞ'ın da bu kurallara uyduğunu söyledi. Hesaplamada özel formüllerin kullanıldığının altını çizen Güler, ekonomik gerekliliğin yerine getirildiğini dile getirerek 'Doları ve dövizi artıran biz değiliz' dedi.

KÁRSIZ SATIYORUZ

Zammın borçlarla, alacaklarla ilgisi olmadığını vurgulayan Güler, bunun 'politik kurnazlık sahasına' çekilmeye çalışıldığını ifade etti. Güler, 'Biz şu anda gazı kársız satıyoruz. Dışarıda deprem var. Türkiye'ye biz bunu yansıtmamak için, sanayicimizi, ihracatçımızı, halkımızı, dar gelirlimizi, emeklimizi korumak için en asgari seviyede yaptık. Bu da tamamen doların artışı, başka bir şey değil' dedi. Güler, formül ve vergilerin değişebileceğini ancak şu anda böyle bir şeyin düşünülmediğini söyledi.

RAKAM BİZE DE YÜKSEK GELDİ

Güler, söz konusu fiyatların düşüş trendine de geçeceğine, çünkü yansımaların formül gereği geriden geldiğine dikkat çekerek, 'Düşme trendine geldiği dönemde de bu 2009'un ilk çeyreğinden itibaren olacak, eğer dolarda aleyhte bir oynama olmazsa bunu yansıtacağız'' dedi. Güler, son zamma ilişkin, 'Hakikaten rakam bizim için de yüksek geldi. Biz bunu çok tartıştık, aşağı yukarı 15 gündür biz bunun tartışmalarını yapıyoruz. En son gece son dakikaya kadar da bunun tartışmasını yaptık' dedi. Bakan Güler 'BOTAŞ ucuza satıyor' diye şikayet bile edildiğini söyledi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 'mali terör' değerlendirmelerine de yanıt veren Güler 'Onlar döneminde de ne çektik biliyoruz' dedi. BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol da konuşmasında 2009'un ilk çeyreğinde gelişmelere bağlı olarak doğal gazda indirim yapabileceklerini kaydetti.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*