Doğalgazda ucuzluk hayal oldu

  • Giriş : 28.08.2007 / 11:32:00

Azerbaycan'dan alınan ucuz doğalgaz sayesinde 'faturalarda 10 dolarlık indirim yapılacak' beklentisi boşa çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gerekçe ise belediyeler başta olmak üzere devlet kurumlarının Botaş'a borçlarını ödememesi.
Yaklaşık 9 milyar YTL tutarındaki alacağını tahsil edemeyen Botaş, Azeri gazından kazandığı parayı finansman sıkıntısını gidermekte kullanacak. Şahdeniz (Bakü-Tiflis-Erzurum) hattındaki fiyat avantajının vatandaşın cebine yansımayacağını belirten Botaş yetkilileri, "Eğer resmî dairelerden paramızı alabilseydik indirime gitmeyi planlıyorduk. Maalesef Azeri gazından kazandığımız para borçlarımızın faizine gidecek." diyor. Tahsilat yapamadığı için yurtiçinden 1 milyar dolarlık kredi alan, 1 milyar dolarlık dış kredi için de görüşmelerini sürdüren Botaş, bu finansman için yaklaşık 500 milyon YTL faiz ödeyecek.
Bin metreküpüne 120 dolar ödenen gazdan kaynaklanan ücret avantajı, kamu şirketi BOTAŞ'ın hesaplarını düzeltmesinde kullanılacak. Rusya ve İran'dan alınan doğalgazın bin metreküpünün paçal fiyatının 280 dolar seviyesinde bulunduğu ifade ediliyor. 120 dolarlık Azeri gazının eklenmesiyle paçal fiyat 225 dolara kadar gerileyecek.
BOTAŞ yönetimi, ağırlıklı olarak kamu şirketlerine yaptıkları satışlardan kaynaklanan alacaklarını tahsil edememekten yakınıyor. Bir yetkili, "Verdiğimiz gazın ancak yüzde 85'inin parasını alabiliyoruz. Yüzde 100 tahsilat yapamıyoruz ki. Mecburen Şahdeniz hattından aldığımızın ucuz gazdan kaynaklanan fiyat avantajını borçlarımızın ödenmesinde kullanacağız. Eğer tahsilat yapabilse idik, indirime gitmeyi planlıyorduk. Maalesef buradan kazandığımız para borçlarımızın faizine gidecek." ifadelerini kullandı. Tahsilat yapamadığı için yurtiçinden 1 milyar dolarlık kredi alan ve 1 milyar dolarlık yurtdışı kredisi için de görüşmeleri devam eden BOTAŞ, bu krediler için yaklaşık 500 milyon YTL'lik faiz yüküne katlanacak.
Sattığı gazın ancak yüzde 85'inin ücretini tahsil edebilen kamu şirketi, içine düştüğü mali krizi geçen sene aldığı banka kredileriyle aşmış ve personelinin ücretini bile bu sayede ödeyebilmişti. Edinilen bilgiye göre şirketin bu sene sonuna kadar ödemesi gereken kısa vadeli kredi borçları için 2 milyar YTL'nin üzerinde kaynak bulması gerekiyor. Yetkililer, 'gerekli fiyat ayarlaması yapılmaması durumunda' zarara 1,5 milyar yeni lira daha ekleneceğini öne sürüyor. Buna 500 milyon dolarlık yatırım ihtiyacı eklendiğinde 2 milyarlık kaynak ihtiyacının üzerine bir 2 milyarlık yeni yük daha geliyor. Dolayısıyla yetkililerin ileri sürdüğü teze göre doğalgaza zam anlamına gelen fiyat ayarlaması yapılmadığı takdirde şirketin toplamda bulması gereken para tutarı 4 milyar YTL'yi aşacak.
Şahdeniz gazını taşıyan Bakü-Tiflis-Erzurum boru hattından temmuz başından itibaren 120 dolarlık doğalgaz alınıyor. Azeri tarafı 10 Temmuz'da mücbir sebep bildirip 15 gün süreyle gaz akışı sağlamasa da bugüne kadar hattan 200 milyon metreküplük doğalgaz akışı gerçekleşti. Günlük akış 8,6 milyon metreküpe çıkmış durumda. Miktarın kontratta yer alan değere ulaşmasıyla Avrupa'ya ulaştırılmasının önünde herhangi bir pürüz kalmayacak. Şahdeniz gazı, 15 Eylül'de açılacak Türkiye-Yunanistan hattından Avrupa'ya akacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious