Doğalgazda zam yok elektrik takipte

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Enerji Bakanı Hilmi Güler, ‘’Doğal gaza zam yok, elektrik olayını ise çok yakından takip ediyoruz’’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü sosyal tesislerinde düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, doğalgaza zam yapılmayacağını, elektrik olayını ise takibe aldıklarını söyledi. Göreve geldiklerinden bugüne kadar elektrik üretiminde yüzde 35 artış sağladıklarını, elektrikte ithalatını sona erdirdiklerini ve elektrik satmaya başladıklarını söyledi. Bir gazetecinin ‘’Merkez Bankası Başkanı son basın toplantısında (Önümüzü görebilmemiz için konutlarda kullanılan gaz, su ve elektriğe zam olacaksa gecikmeden yapılmalı) şeklinde konuştu. Elektrik ve doğal gaza zam olacak mı?’’ şeklindeki sorusu üzerine Güler, ‘’Merkez Bankası Başkanı’nın böyle konuşup konuşmadığını bilmiyorum ama sizin sorunuza cevapla, dolar düşüşte, dolayısıyla doğal gaza zam yok. Elektrik olayını ise çok yakından takip ediyoruz. Değişen ortamda bütün şartları takip ediyoruz. Çünkü çok dinamik bir ortam’’ cevabını verdi.

IRAK DOĞALGAZI

Bakan Güler, diğer projelerle ilgili bilgiler de verdi. Bakan Güler, yenilebilir enerjiden üretilen elektriğin 7 yıl olan alım garantisini 10 yıla çıkartmak için bir çalışma içinde bulunduklarını bildirdi. Şahdeniz Projesi’nin bu kış devreye alınacağını bildiren Bakan Güler, Irak petrolü için oluşturulan Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına paralel olarak ayrıca ileride düşünülebilecek bir proje olarak Irak doğal gazının gelmesi konusunda da görüşmeler içinde bulunduklarını bildirdi. Rus doğalgazını Türkiye’ye taşıyan Mavi Akım’ın Ankara’dan sonra güneye uzatılması konusunda görüşmelerin sürdüğünü belirten Güler, biyodizelin Türkiye için önemli bir dönüşüm projesi olduğunu ve başta biraz tedirgin yaklaşılan bu projenin tutarak benzinle birlikte kullanılacak olan biyoetanolü geliştirdiklerini söyledi. Bir gazetecinin, ‘’Önümüzdeki dönemde elektrik enerjisinde bir darboğazla karşı karşıla kalınacağı bir çok yetkili ağız tarafından söyleniyor. Bu konuda çalışmalar var mı?’’ şeklindeki sorusu üzerine Güler, bu konuda termik santrallerde yenileme çalışmaları yaptıklarını, göreve geldiklerinde 129 milyar kWh olan yıllık elektrik enerjisi üretimini 174 milyar kWh’ya çıkarttıklarını bildirdi.

HİZMET BEDELİ ARTIŞ TALEBİNE RED

nEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, doğal gaz dağıtım şirketlerinin 2007 yılına dönük ‘’hizmet tarifelerinde’’ artış talebini uygun görmediklerini bildirdi. EPDK’dan yapılan açıklamada, aralarında İstanbul ve Ankara’nın doğal gaz dağıtımlarını yapan İGDAŞ ve EGO’nun da bulunduğu 7 dağıtım şirketinin, metre küpte 0,3 ile 1 YKr arasında değişen ‘’hizmet bedeli’’ artış taleplerinin uygun görülmediği, 2007 yılında aynı fiyatlardan vatandaşa hizmet verilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi. Günay, hizmet bedellerindeki artış taleplerini kabul etmemelerinde, bu dağıtım şirketlerinin ‘’daha verimli çalışmasını teşvik etmek ve doğal gaz abonelerinin bütçesine katkı sağlamak’’ amacı güttüklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious