Doğalgazdan sonra sıra elektrik fiyatlarında

Doğalgazdan sonra sıra elektrik fiyatlarında.20962
  • Giriş : 13.01.2009 / 00:30:00
  • Güncelleme : 14.01.2009 / 00:00:45

Petrol fiyatlarının ciddi şekilde aşağı inmesine rağmen de doğal gaz fiyatları için tartışılan indirim rakamı çok düşük.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen seneyi yüksek oranlı doğal gaz zamlarıyla kapattık. Yeni yılın başında bu zamları tartışamadan başka bir doğal gaz sorunuyla karşılaştık. Hâlbuki doğal gaz, gerek arz güvenliğiyle ve gerekse tüketim rakamlarıyla Türkiye'de hayatın önemli bir parçası oldu. En iyimser rakamla tükettiğimiz elektriğin yüzde 55'i doğal gazdan üretiliyor. Petrol fiyatlarının ciddi şekilde aşağı inmesine rağmen de doğal gaz fiyatları için tartışılan indirim rakamı çok düşük.

Şöyle ifade etmek daha iyi olacak.

Geçen yıl yaklaşık yüzde 75 oranında doğal gaza zam yapıldı. Ancak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Şubat'ta doğal gaz için uygulamaya koymak istediği indirim rakamının yüzde 15 seviyesinde olacağı belirtiliyor. Diğer bir ifadeyle yüksek maliyetli doğal gazın hayatımıza olan etkilerini yakında görmeye başlayacağız.

Çünkü başta Rusya olmak üzere doğal gaz piyasasına yön veren ülkeler petrole endeksli eski fiyatlandırma model ve formülünün yerine kendileri bir sistem ihdas etmek istiyor. Dolayısıyla petrol fiyatlarının aşağı düşmesiyle doğal gaz piyasasını ayrı değerlendirmek gerekecek ve doğal gaz da geçen yılki zamlara paralel oranda indirim beklemek hayal olacak. Bu durumda sadece evde ve sanayide kullanılan doğal gaz değil elektrik üretiminde kullanılan doğal gaz yeni yılda daha fazla gündeme gelecektir.

Geçen yıl ki elektrik zamlarına ve prosedürüne bir göz atalım. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK), Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) yeni maliyet detaylarına göre 3 ayda bir zam ya da fiyat ayarlaması talep ediyor. Mesela elektriğe 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere yüzde 12.7'lik zammı onaylanmıştı. TETAŞ, onaylanan bu rakamdan elektriği başta Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) olmak üzere diğer dağıtıcılar satıyor. Tabi bu rakamın üzerine hizmet bedelleri, vergi ve fonlar eklenince yüzde 12.7 zam yaklaşık yüzde 20'ye ulaşıyor.

Yukarıdaki prosedür çerçevesinde 2008 yılında elektriğe konut ve sanayide yapılan toplam zam oranı yaklaşık yüzde 55 oldu. Geçen yıl yapılan zamlarla son tüketiciye yansıyan rakamlar tüm vergi, pay ve fonlar hariç olmak üzere şöyle gerçekleşti;

Tek terimli sanayi elektriğinin kilovat saat fiyatı 17.640 YKrş

Konutlarda kullanılan elektriğin kilovat saati 19.572 YKrş

Ticarethanelerde ise elektriğin kilovat saati 22.957 YKrş

Şimdi bu bilgiler ışığından elektrik fiyatlarını en fazla etkileyen üretim tarafına bir göz atalım.

Ekim 2008 itibariyle TETAŞ'ın elektrik aldığı Yap İşlet Devret (YİD ve Yap İşlet (Yİ) doğal gaz santrallerindeki üretim fiyatları ise şöyle;

Trakya Elektrik (YİD) bir kilovat saat 23.84 YKrş. (15.86 Cent kWh)

Unimar Enerji (YİD) bir kilovat saat 25.15 YKrş. (16.74 Cent kWh)

Doğa Enerji (YİD) bir kilovat saat 26.19 YKrş. (17.43 Cent kWh)

Ova Enerji (YİD) bir kilovat saat 18.67 YKrş. (12.42 Cent kWh)

Gebze Elektrik (Yİ) bir kilovat saat 17.88 YKrş. (11.90 Cent kWh)

Adapazarı El. (Yİ) bir kilovat saat 18.18 YKrş. (12.10 Cent kWh)

Ekim 2008'de yapılan son doğal gaz zamları dikkate alındığında, otomatik fiyatlandırma sistemi çerçevesinde elektriğe de Ocak 2009 itibariyle yeni fiyat ayarlaması yapılması gerekiyor. Özetle yukarıdaki fiyatların yakın bir zaman içinde yeni ve yüksek rakamlarla değiştirilmesi gerekecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*