Doğan, Bayrampaşa Cezaevi'ni istiyor

Doğan, Bayrampaşa Cezaevi'ni istiyor.13211
  • Giriş : 13.11.2007 / 14:38:00
  • Güncelleme : 13.11.2007 / 15:17:02

Aydın Doğan, Hilton'a dikemediği gökdelenleri için yeni adres buldu: Bayrampaşa Cezaevi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tercüman'ın iddiasına göre, Aydın Doğan, Hilton'a dikemediği gökdelenleri için yeni adres buldu: Bayrampaşa Cezaevi'nin arazisi. İşte o yazı:

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'ın, Hilton Oteli'ni almasının ardından şimdi de 127 dönümlük Bayrampaşa Cezaevi arazisine talip olduğu iddia ediliyor. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, bir süre önce, inşaatı devam eden "Silivri L tipi Cezaevi'nin" 2008 yılı başında bitirileceğini ve Bayrampaşa Cezaevi'ndeki tutukluların oraya nakledileceğini söyledi. Şahin, boşalan Bayrampaşa Cezaevi'nin de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edeceklerini söyledi. Bu gelişmenin hemen ardından iddiaya göre, Aydın Doğan harekete geçerek, Bayrampaşa Cezaevi arazisine talip oldu.

Araziyi Büyükşehir Belediyesi satarsa, ihaleye gireceği konuşulan Doğan'ın, bu araziye gökdelen, lüks konut, alişveriş merkezi ve otel yapacağı belirtiliyor.

5 bin adet toplu konut


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mülkiyetini devraldığı cezaevi arsasına öncelikle üniversite yapmayı planlıyordu. Ancak daha sonra arsaya, İstanbul Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında toplu konut yapılacağı açıklanmıştı. Daha sonra 172 dönüm olan bu alana İkitelli Başakşehir ve Ataköy benzeri toplu konutlar yapılacağı duyuruldu.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, cezaevi arsasına 5 bin toplu konut düşündüklerini belirterek, "Alanın altına geniş otopark ve giyimden gıdaya pek çok ürünün satıldığı yeraltı çarşısı yapılacak. Burada restoran, kafeterya gibi sosyal alanlar da bulunacak. Toplu konutlar tamamlandıktan sonra ilçe sınırlarında ilk etapta depreme mukavemeti az olan bölgelerde yaşayanların buraya taşınması sağlanacak. Konutlar, bu vatandaşlara 10 yıl gibi uzun vadeli taksitlerle satılacak" demişti.

Çok özel proje


Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da birkaç ay önce, Bürge'nin araziyi dönüşüm amacıyla kullanılmasını istediğini belirttikten sonra "Ama benim çok özel bir projem var. Satmayı düşünmüyorum, değerlendireceğiz. Çevreyi uçuracak şeyler bunlar. Çok etkileyeceği için şimdi açıklamıyorum'' diye konuşmuştu.

Şimdi, yönetimi ve denetimi Büyükşehir'de olacak olan cezaevi
arsasına kimlerin talip olacağı merak ediliyor. İddialar, Hilton arazisine gökdelen yaptırmak için denemedik yol bırakmayan Aydın Doğan'ın, şimdi de bu trilyonluk rant sağlayacağı araziyi ne pahasına olursa olsun almak istediği yönünde.

Tepki var


Ancak bu iddialar, birçok kesimden tepki gördü: "İETT garajının satılması yetmedi, şimdide Swiss Otel ve Hyatt Regency otellerinin arsalarının da aralarında bulunduğu 8 önemli nokta satışa sunulacak. Bu yerlerin arasında Çapa Tıp Fakültesi'nin arazisi, Sultanahmet Adliyesi ve Bayrampaşa Cezaevi arazisi de var. Şehit kanlarıyla sulanmış bu vatanımızın topraklarını karış karış satmanızı istemiyoruz ve bu durumu protesto ediyoruz" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious