Doğan Grubu için kritik gün!

Doğan Grubu için kritik gün!.8734
  • Giriş : 10.03.2009 / 00:40:00
  • Güncelleme : 09.03.2009 / 23:10:28

Vergi cezası nedeniyle istediği 914 milyon TL'lik teminat gösterilmesi için tanınan 15 günlük süre bugün doluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Grubun, teminat göstermemesi halinde Maliye Bakanlığı'nın grupla ilgili olarak, 'ihtiyati haciz' kararı alma hakkı bulunuyor. Maliye Bakanlığı kulislerinde, grubun teminat yerine 'şahsi kefalet' gösterme hakkını kullanmak istediği konuşuluyor.

DYH, Maliye Bakanlığı'na istenilen 914 milyon TL'lik teminatı göstermezse, grup için zorlu bir süreç başlayacağı bildirildi. Mevzuata göre, grubun iteminatı göstermemesi halinde, halk arasında 'şirket mallarının geçici olarak el konulması olarak' bilinen ihtiyati haciz kararı uygulanmasına geçilecek.

Maliye, teminat mektubunun gösterilmemesini gerekçe göstererek, ihtiyati haciz kararı alabilecek. İhtiyati haciz kararının ardından, istenilen teminat gösterilirse kararı kaldırılabilecek.

ŞAHSİ KEFALET SEÇENEĞİ

AMME Alacaklarının Tahsili Kanunu'na göre, grup Maliye Bakanlığı'na, paranın yanı sıra, tahvil, teminat mektubu ve gayri menkullerini teminat olarak gösterebilecek. Teminatın yüksek olması nedeniyle, gayrimenkullerin gösterilmesi seçeneği de zayıf görülüyor.

Teminat mektuplarının yerli bir bankadan alınması gerekiyor. Ancak mükellefin, teminat göstermekte zorlanması halinde, şahsi kefalet gösterme hakkı da bulunuyor. Buna göre, borçlunun teminat veremediği veya eksik teminat gösterdiği durumlarda, itibarlı bir kişinin şahsi kefaletinin alınması hükmü işletiliyor.

Maliye kulislerinde, DYH'nin krizi gerekçe göstererek şahsi kefalet hakkından yararlanmak istediği konuşuluyor. Ancak, şahsi kefaleti alınan kişinin Maliye'nin de onaylaması gerekiyor. Şahsi kefaletin kabul edilmesi halinde, teminat mektubu veya gayrimenkullerin teminat gösterilmesine gerek kalmayacak. Maliye'nin kabul etmesi halinde, grubun şahsi kefalet vermek istediği öğrenildi.

Maliye'nin Doğan Yayın Holding'e kestiği 914 milyon TL'lik cezanın teminatı için tanınan süre bugün bitiyor. Teminat yatırılmazsa haciz uygulanacak.

'Ödeme gücümüz var' demişti

DOĞAN Yayın Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik, Maliye'nin rekor teminat talebiyle ilgili yaptığı açıklamada, gruplarının istenilen teminatı yatırmaya gücü olduğunu belirterek, 'Krize hazırlıklı girdik. Bu da bir kriz' demişti.


Star

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*