Doğan Grubu'na yasa kıyağı mı?

Doğan Grubu'na yasa kıyağı mı?.12998
  • Giriş : 03.11.2008 / 16:43:00

AK Parti'li iki vekilin Genel Kurula sevk edilen 'Bazı varlıları milli ekonimiye kazandırma kanunu' için verdikleri teklif, Aydın Doğan'ın 780 trilyonunu kurtarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşüldükten sonra Genel Kurul'a sevk edilen “Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanun Tasarısı" Aydın Doğan'a vergi affına dönüşüyor. Doğan'a af getiren teklifi verenler ise AKP'li Milletvekilleri Mehmet Altan Karapaşaoğlu ve Hasan Fehmi Kınay... Teklif kabul edilirse Aydın Doğan'ın devlete olan 800 trilyonluk vergi borcu 20 trilyona düşecek. Yani 780 trilyon Aydın Doğan'ın kasasında kalacak.

AYDIN DOĞAN'IN 780 TRİLYONU NASIL KURTULACAK?

AK Parti'li vekillerin Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığına verdikleri dilekçede, görüşülmekte olan kanun tasarısının 3. maddesinin beşinci fıkrasındaki “Ancak, diğer nedenlerle bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten sonra başlayan” ibaresinin; “Ancak, diğer nedenlerle bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden veya bu tarihten sonra başlayan” şeklinde değiştirilmesi istediler. AKP'Li vekiller ayrıca buna bağlı olarak da aynı tasarının 8. fıkrasında yer alan "Birinci fıkra uyarınca bildirildiği veya beyan edildiği halde" ibaresine, "1/10/2008 tarihi itibarıyla yurt dışında bulunduğu kanaat verici belge ile tevsik edilmeyen ve' ibaresinin eklenmesini teklif ettiler.

aktifhaber.com'un haberine göre, AKP'li vekillerin bu teklifiyle Doğan Grubu'na Maliye Bakanlığı ile süren ve yeni denetlemelerde ortaya çıkacak vergi problemleriyle ilgili mahkemelerde kullanabileceği yasal gerekçe sunulmuş oldu.

Kanun Tasarısı'nda yer alan 3. madde (beş fıkra) hükmünün devamında gelen "Ancak diğer nedenlerle bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile devam eden veya bu tarihten sonra başlayan bu tarihten önceki dönemlere ilişkin vergi incelemeleri sonucu gelir, kurumlar ve katma değer vergisi yönünden tespit edilen matrah farkından, bu kanun kapsamında beyan edilen tutarlar mahsup edilerek tarhiyat yapılır" ifadesi ile vergi mükelleflerine af çıkarıldı.
Mükelleflerin 01,01,2008 tarihinden önceki dönemleri incelenemez hale getiriliyor.

1 katrilyonluk matrah farkı üzerinden 800 trilyon vergi ve ceza ödemesi gereken Doğan Grubu "Bu kadar parayı yurt dışından getirdim sermayeye ekledim" derse 1 katrilyondan 1 katrilyon düşülecek (mahsup edilecek) geriye kalan sıfır (0) lira üzerinden vergi hesaplanacak. Yani Doğan Grubu 800 trilyon yerine % 2 üzerinden 20 trilyon ödemiş olacak ve incelemeleri de kapatacak.

Bu hükümle sadece Doğan Grubu değil hali hazırda incelenip vergi kaçakçılığı tespit edilen ve edilecek olan tüm mükellefler kurtulmuş oluyor. Yani vergi kaçakçılığı teşvik edilmiş oluyor.

AYDIN DOĞAN KISKAÇTAYDI

Aydın Doğan'ın pek çok şirketi, vergi kaçakçılığı, kağıt fiyatındaki oynamalar, yurt dışındaki paravan şirketler gibi noktalarda inceleme altındaydı. Bu kanun teklifine verilecek önergeyle yapılacak değişiklikle Aydın Doğan tüm bu dertlerden kurtulacak.

Doğan Grubu'nun SPK'yla başı özellikle “kağıt yolsuzluğu” nedeniyle dertteydi. SPK bu konuda yasal işlem başlatmıştı. Ancak sözkonusu düzenlemeyle Doğan Grubu bu konuda yargı aşamasında aklanacak.

YARIN GENEL KURULDA

Sözkonusu kanun teklifi, 4 Ekim Salı günü Meclis Genel Kurulu'na geliyor ve iktidar partisinin desteğiyle Meclis'ten geçmesi kesin.

SİNAN AYGÜN DE KURTULUYOR

Ergenekon'u finanse ettiği iddia edilen Sinan Aygün'ün evinde el konulan paralar da bu kanun kapsamında değerlendirilebilecek ve kendisine iade edilecek.

TERÖR ÖRGÜTÜ FİNANSÖRLERİ BİLE KURTULUR

Yapılan bu düzenleme ile kara para trafiği içindeki PKK terör örgütü, Ergenekoncular, uyuşturucu tacirleri bu yasadan yararlanarak vergi affına uğrayacağı gibi yasaya göre haklarında hiçbir cezai ve mali kovuşturma, soruşturma yapılamayacak idari para cezası kesilemeyecek.

Yasa hükmünün son haline getirilmesi ise Maliye Müsteşarı Hasan Basri Aktan'ın baskısı ile Bursa Milletvekili M Aktan Karapaşaoğlu ve Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kınay'a verdirilen önerge ile "Ancak , diğer nedenlerle bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra başlayan" ibaresinin yerine " Ancak, diğer nedenlerle bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile devam eden veya bu tarihten sonra başlayan" şeklinde değiştirilmesi teklif ediliyor ve kabul görüyor.

VERGİ İNCELEMESİ FİİLEN RAFA KALKTI

Yasada amaç bu kapsamda beyan edilen varlıklara ilişkin herhangi bir vergi incelemesi, tarhiyat, soruşturma ve kovuşturma yapılmasını engellemek iken tüm vergi mükelleflerinin 1.1. 2008 den önceki dönemlerdeki incelemelerini boşa çıkarmış olduğu gibi bu dönemlere ilişkin yapılacak incelemelerin de önünü kapatıyor. Yani vergi incelemesi bir süreliğine rafa kaldırılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*