Doğan hisseleri işleme kapandı

Doğan hisseleri işleme kapandı.12273
  • Giriş : 18.03.2009 / 13:38:00
  • Güncelleme : 18.03.2009 / 12:48:01

Doğan Grubu'na kesilen vergi cezasında süreç hacizle sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doğan Yayın Holding'in marka teminatlarının kabul edilmemesi ve Doğan TV'nin teminat olarak gösterilen yüzde 45.4'üne gelen hacizle ilgili dün akşam borsaya yapılan açıklamanın ardından, bugün bazı gazetelerde hacizin boyutu ile yer alan iddialar sonrasında Doğan Grubuna ait halka açık şirketlerin hisseleri şirketten açıklama istendiği için İMKB tarafından geçici olarak işleme kapatıldı.

İMKB'den yapılan açıklamada, Doğan Holding, Doğan Yayın Holding, Doğan Gazetecilik, Hürriyet Gazetecilik, Doğan Burda, Petrol Ofisi, Çelik Halat, Ray Sigorta, Milpa ve Ditaş Doğan hisse senetlerinin sırasının geçici olarak borsada işleme kapatıldığı belirtildi ancak bu kararın hangi haberlere dayandığı belirtilmedi.

Sabah ve Akşam gazetelerinde, Doğan TV'nin yüzde 45.4'üne haciz konmasının "önemli mali sonuçlar" doğuracağı konusunda ek bilgiler verilerek grubun bankadaki varlıkları ve tapuya kayıtlı gayrimenkulleri üzerinde serbestçe tasarrufta bulunamayacağı iddiası yer aldı.

Sabah gazetesinde "DYH, geçerli teminat sorununu çözemediği için vergi raporuna istinaden başlatılan haciz işlemi önemli mali sonuçlar yaratacak. Grup, bankalardaki varlıkları ile tapuya kayıtlı gayrimenkulleri üzerinde serbestçe tasarrufta bulunamayacak. Bu nitelikteki tedbir yazıları da finans kurumları ile tapu idaresine gönderilmeye başladı" ifadesi ile yer aldı.

Akşam gazetesinde de "Şimdi, Maliye grubun varlıkları için inceleme başlatacak ardından da DYH'ye ait varlıklara haciz uygulalanacak" denildi.

Doğan Yayın Holding'in 2002-2006 dönemine ilişkin vergi incelemeleri sonucunda Maliye'nin istediği toplam 826 milyon liralık vergi cezasının ardından şirketten istenen 914.82 milyon liralık teminata karşılık gösterilen televizyon markaları da vergi dairesince teminat olarak kabul edilmeyince, teminat olarak gösterilen Doğan TV'nin yüzde 45.4 hissesine haciz konduğu dün İMKB'ye açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*