Doğan Holding bu borcu nasıl öder?

Doğan Holding bu borcu nasıl öder?.8734
  • Giriş : 24.02.2009 / 04:30:00
  • Güncelleme : 23.02.2009 / 23:18:19

Doğan Yayın Holding, vergi cezasını nasıl ödeyecek? Şimdi kulislerde bu tartışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doğan Yayın Holding, Maliyenin kestiği vergi usulsüzlük cezası ile ilgili olarak vergi dairesinden toplam 914.8 milyon TL teminat gösterilmesinin ardından bu borcun nasıl ödeneceği konuşuluyor.

Doğan Yayın Holding (DYH), Maliye tarafından kendilerine kesilen vergi usulsüzlük cezası ile ilgili olarak vergi dairesinden toplam 914.8 milyon TL teminat gösterilmesinin talep edildiğini ve bunun için kendilerine 15 günlük süre verildiğini açıkladı.

Sabah saatlerinde DYH Başkan Yardımcısı (CFO) Soner Gedik tarafından yapılan açıklamada, yapılan hesaplamalara göre faiziyle birlikte 980 milyon lira civarında bir teminat vermeleri gerekeceğini beklediklerini söylemişti. Gedik ayrıca bilançoda karşılık ayırıp kârı düşürmesinin gerekmediğini düşündüğünü belirtmişti. Ancak şirketten Halkalı Vergi Dairesi'nden bugün tebliğ edilen yazıya dayanarak İMKB'ye yapılan açıklamada,  "...Gecikme faiziyle birlikte toplam 914.8 TL tutarı için şirketimizden teminat gösterilmesi talep edilmekte ve bunun için 15 günlük süre verilmektedir" denildi.

YETKİLİ MEMUR TEMİNAT İSTEYEBİLİR
Gazeteport'un vergi uzmanlarından edindiği bilgiye göre; 6183 sayılı amme alacaklıların tahsil usulü hakkındaki kanunun 9 maddesine göre, inceleme elemanın teminat isteme hakkı 213 sayılı vergi usulü Kanununa dayanıyor. Kanuna göre, ceza kesilmesini gerektiren haller ile amme alacağının salınması için gerekli muhasebe başlamış ise vergi incelemesinde yetkili memur yapılan ilk hesaplara göre belirtilen miktarlar üzerinden tahsil dairelerince tahsil edilebilir.

PEKİ DOĞAN NASIL ÖDEYECEK?
Yetikli memur tarafından teminat istenmesi sonrasında 15 günden az olamamak kaydı ile kanun tarafından belirlenen 359 maddenin 10. Maddesine göre teminat olarak gösterilen meblağın ödemesi farklı şekillerde gerçekleştirilebiliyor.

1)Doğan Yayın Holding 914.8 milyon TL teminatı nakit para olarak ödeyebilir.
2)Bankalar ve özel finans kuruluşlarınca verilen özel teminat mektupları ile belirlenen miktar tahsil edilebilir.
3)Hazine Müsteşarlığı'nca ihraç edilen bono, tahvili ile teminat verilebilir.
4)Bakanlar Kurulunca belirlenecek milli şirketleri ait hisse senetleri (Belirlenmiş bir şirket henüz yok. Kabul görmesi halinde Doğan Yayın Holding, teminatı kendi hisseleri ile karşılayabileceği gibi hisselerin değerinin cezadan az olması koşulunda bünyesindeki farklı şirketlerin hisse senetleri var ise onları da kullanarak teminatı karşılayabilir)
5)Holdinge ait gayrimenkul mallar ile de teminat karşılanabilir.

HACİZ GÜNDEME GELEBİLİR
Kanunun konuya ilişkin maddesi gereği ceza mevcut meblağın 3 katı olarak uygulanıyor.

Yasalar gereğince Doğan Yayın Holding'in, belirlenen 914.8 milyon TL teminatın, 15 sonunda tansil edilememesi halinde ise ihtiyati haciz uygulamasına gündeme gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*