Doğan Holding'ten 892 milyon YTL kar

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

Doğan Holding'in 2006 net dönem karı, 2005 yılına göre yüzde 95 oranında artışla 892 milyon YTL olarak gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğan Holding'den yapılan yazılı açıklamada, etkin varlık yönetimi ve stratejik odaklı büyüme planları sonucunda 2006 yıl sonu itibariyle uluslararası finansal raporlama standartları (UFRS) ve SPK uygulamalarına göre hazırlanan konsolide net dönem karın, geçen yıla göre yüzde 95 oranında artarak 892 milyon YTL (634 milyon USD) olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Aynı dönemde Doğan Holding'in faaliyet karının 938 milyon YTL (667 milyon USD), konsolide satışlarının ise 12 milyar 53 milyon YTL (8.575 milyon USD) olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Açıklamada, "2005 yılında finans sektöründeki yatırımlarından çekilip, 2006 faaliyet döneminde enerji ve medya alanlarındaki stratejik yatırımlarını istikrar ile sürdüren holding, bu dönemde Star TV'nin alımını sonuçlandırdı ve Doğan TV'nin yüzde 25'ini Axel Springer'e satarak Holding'in medya sektöründeki öncü konumunu güçlendirdi" denildi.

Açıklamada, benzer bir yaklaşım doğrultusunda 2005 yılında hisselerinin tamamı Holding'e geçen Petrol Ofisi'nin yüzde 34 hissesi Avusturya kökenli OMV Grubu'na satılarak bu sektörde de stratejik bir ortaklık kurulduğu belirtildi.

Açıklamada, "2006 sonuçları ile ülkemizdeki holding kuruluşları arasında konsolide karlılıkta ilk sırada yer alan Doğan Holding, bağlı şirketlerinin satışlarının da önemli ölçüde arttığı bu dönemde, 2005 yılında gerçekleştirdiği 9 milyar 804 milyon YTL olan konsolide satışlarını yüzde 23 artırarak 12 milyar 53 milyon YTL seviyesine çıkardı" denildi.

Doğan Holding Koordinatörü Dr. Nebil İlseven, kendi faaliyet alanlarında pazar lideri konumunda olan Petrol Ofisi, Doğan Yayın Holding ve holding bünyesindeki diğer bağlı ortaklıklarının büyüme odaklı faaliyetlerinin konsolide sonuçlara olumlu katkıda bulunduğunu belirtti.

İlseven, bunun yanında Doğan Holding'in ana faaliyet konusu olan yatırım geliştirme ve varlık yönetimi alanlarında dönem içinde etkinlikle gerçekleştirilen işlemlerin de holdingin aldığı bu sonuçlarda önemli bir rol oynadığına dikkati çekti.

İlseven, 2007 yılında da stratejik odaklı girişimlerin sürdürüleceğini ve Doğan Holding'in Türkiye'de ulaştığı ölçeğin, Türkiye'deki yeni yatırımlar yanında, hedeflenen bölgesel açılımlar için de bir güç kaynağı olacağını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious