Doğan TV'nin müthiş fiyatı

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Doğan TV için bir fiyat oluşturma çabası vardır. Bu fiyat halka arzda yüksek fiyattan hisse satış fırsatı sağlayabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tabloda Doğan Grubunun İMKB'de yer alan bazı şirketleri ve ortaklık yapıları görülüyor. Medya şirketlerini barındıran Doğan Yayın Holding'in üç büyük şirketi tabloya alındı. Görüleceği gibi Hürriyet ve Doğan Gazeteciliğin yüzde 60 ve 80 hisseleri Doğan Yayın Holding'in elinde. Axel'e satışa konu olan Doğan TV'nin de yüzde 99,51'lik hissesi Doğan Yayın Holding'in bağlı şirketi.

Borsada işlem gören iki gazeteden Doğan Yayın Holding'in payına düşen değer 760 milyon dolar. Doğan Yayın Holding'in piyasa değeri 2 milyar 100 milyon dolar. Aradaki fark bir milyar 340 milyon dolar. İşte bu farkın önemli kısmını halka açık olmayan Doğan TV kapatıyor.

Doğan TV'nin değeri Axel'e satışta belirlenen 1,9 milyar dolar üzerinden hesaplanır ve bunun üzerinden halka arz edilirse ilk etki Doğan Yayın Holding'e olacaktır. Axel fiyatına göre Doğan TV iştirak şirketleri arasında ilk sıraya yükselerek Doğan Yayın Holding'in borsa fiyatını etkileyerek artı değer yaratacaktır.

Doğan Yayın Holding'in de bağlı bulunduğu ana çatı şirket Doğan Holdingdir. Doğan Holding Yayın Holding'in yüzde 66,57'sini elinde bulunduruyor. Dolayısı ise gazetelerin ve Doğan TV'nin de ana ortağıdır. Doğan Holding'in gazeteler ve Petrol Ofisinde payına düşen borsa değeri 1.290 milyon dolar ediyor. Oysa Doğan Holding'in piyasa değeri 2 milyar 600 milyon dolar. Aradaki fark ise 1.310 milyon dolar. Görüldüğü gibi Doğan Holding'in de piyasa değerinin belirlenmesinde Doğan TV büyük önem arz ediyor.

Doğan TV'nin satış değerinin 600 milyon dolar'dan 1,9 milyar dolara yükselmesi silsile yolu ile önce Doğan Yayın Holding'in ve oradan da Doğan Holding'in piyasa değerine etki ediyor. Gelinen noktada Doğan TV'nin belirlenecek fiyatı değerleri 5 milyar doları aşan Doğan Grubu holdinglerini de etkileyecektir. Yatırımcının burada sorması gereken soru şudur: Acaba Doğan TV'nin belirlenen fiyatı gerçek midir? Yoksa saadet zinciri yaratacak önemli bir halka mıdır?

Doğan TV'nin satışı üzerine Yavuz Semerci değerlendirmede bulundu. Bu değerlendirmeye iki açıdan bakalım:

(1)“5 yıl içinde televizyonların reklam pastasından alacağı payın yıllık 1,5 milyar dolara çıkması bekleniyor. AB treni kazaya kurban gitmezse reklam pastasının büyüklüğünün yıllık 5 ile 8 milyar dolara tırmanacağını tahmin edenler bile var.

(2) Doğan Grubu son üç yılda yıllık cirosunu 300 milyon euro, faaliyet kârını (faiz, vergi öncesi kârı: ebitda) 60 milyon euroya çıktı. Dünyada şirketlerin ucuza mı pahalıya mı satıldığını belirleyen faktörlerden birisi şu: Şirketin ebitdası 12 ile çarpılıyor ve çıkan sonuç durumu gösteriyor. Doğan TV bu hesaba göre (1,5 milyar euro/60milyon euro) ebitdasının 25 katına satılmış.

MÜTHİŞ BİR ORAN

Müthiş oranı; Fatih Altaylı'nın dile getirdiği Axel'in yüksek fiyatı satış olmayıp satış opsiyonu olabileceği ve yine Axel'in SAT1'i Doğan Grubu üzerinden alma girişiminin bir parçası olabileceği düşüncesi ile birleştirelim.

Müthiş oranı; halka arz ve ilk üç aylık işlem fiyatında oluşacak fiyatın düşük olması durumunda farkın Doğan Grubu tarafından karşılanacağını İMKB'ye gönderen Doğan Yayın Holding'in açıklaması ile karşılaştıralım.

Doğan TV için bir fiyat oluşturulma çabası vardır. Belirlenen fiyat Axel'in gerçek alım fiyatı değildir. Fakat bu fiyat halka arz esnasında emsal olarak kullanılıp yatırımcılara yüksek fiyattan hisse satış fırsatı sağlayabilir. Yüksek fiyat sadece Doğan TV'nin değil aynı zamanda Doğan Yayın Holding ve Doğan Holding'in de piyasa değerlerini zincirleme etkileyecek büyüklüktedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious