'Doğan'a kıyak' yasa teklifi çekildi

'Doğan'a kıyak' yasa teklifi çekildi.18823
  • Giriş : 07.11.2008 / 20:49:00

Kamuoyuna 'Hükümetten Doğan'a kıyak' şeklinde yansıyan vergi borçlarına af getirecek tasarı geri çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doğan Grubu'nun 800 trilyona vuran vergi borçlarının affedileceği ile ilgili olarak gündeme gelen teklif neden geri çekildi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yurt dışında bulunan varlıklarını Türkiye'ye getirmeleri amacıyla hazırlanan kanun teklifinde, AKP'li Milletvekilleri Mehmet Altan Karapaşaoğlu ve Hasan Fehmi Kınay'ın verdiği bir önerge, Aydın Doğan'a vergi affına dönüştü gerekçesi ile kafaları karıştırmıştı…

Hazırlanmış tasarının 3. Maddesinin beşinci fıkrasındaki “Ancak, diğer nedenlerle bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten sonra başlayan” ibaresinin “Ancak, diğer nedenlerle bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden veya bu tarihten sonra başlayan” şeklinde değiştirilmesi istenmişti.

Düzenleme, Aydın Doğan'ı ve birçok patronu kurtaracak iddiaları gündeme getirince, spekülasyonlara alet olmamak üzere geri çekildi.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız AKP Milletvekili Hasan Fehmi Kınay, bu konular teknik konulardır. Biz ne önergeyi verirken ne de çekerken birilerini düşünerek hareket etmedik Ortaya bazı iddialar atıldı.Ama çok yersizdi. Bu gibi konular ile kimseyi töhmet altında bırakmamak için bu öneri geri çekildi.

Bu tarz vergi yasaları her zaman çıkarılabilir teşvik amacı ile.

22 Haziran 2002'de de 60. madde de buna benzer bir değişiklik yapılmıştı.
Bu tarz düzenlemeler özellik ile kriz zamanlarında gündeme gelir. Nitekim, 2001 krizinden sonra da bu tarz bir düzenleme yapıldı…

Ayrıca daha önce de dediğim gibi ne biz ne de bize teklifi getirdiği söylenen maliyede ki üst düzey görevli özellik ile kimseyi kurtarmak amacı ile böyle bir teklifi gündeme getirmemiştir.

Spekülasyon çıkartmak istenildiğin de Bu hali ile de konu edilebilir…

KANUN ÇIKSAYDI NE OLACAKTI?

Kanun Tasarısı'nda yer alan 3. madde ile gelen değişiklik ile Mükelleflerin 01,01,2008 tarihinden önceki dönemleri incelenemez hale gelecekti.

Böylelikle; 1 katrilyonluk matrah farkı üzerinden 800 trilyon vergi ve ceza ödemesi gereken Doğan Grubu "Bu kadar parayı yurt dışından getirdim sermayeye ekledim" derse 1 katrilyondan 1 katrilyon düşülecek (mahsup edilecek) geriye kalan sıfır (0) lira üzerinden vergi hesaplanacaktı. Yani Doğan Grubu 800 trilyon yerine % 2 üzerinden 20 trilyon ödemiş olacak ve incelemeleri de kapatılacaktı.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*