Doğan'a verilen süre doldu!

Doğan'a verilen süre doldu!.8734
  • Giriş : 10.03.2009 / 10:19:00

Doğan Yayın Holding, Maliye'nin kestiği toplam 914.8 milyon TL teminatı bugün ödeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğan Yayın Holding (DYH), Maliye tarafından kendilerine kesilen vergi usulsüzlük cezası ile ilgili olarak vergi dairesinden toplam 914.8 milyon TL teminat gösterilmesinin talep etmiş ve bunun için kendilerine 15 günlük süre verildiğini açıklamıştı. Verilen süre bugün itibariyle dolarken gözler Doğan Yayın Holding'e çevrildi.

6183 sayılı amme alacaklıların tahsil usulü hakkındaki kanunun 9 maddesine gereğince uygun görülen teminatın ödenmesi bugün gerçekleştirilecek. Gazeteport'un Doğan Yayın Holding üst düzey yetkililerinden edindiği bilgiye göre teminat 10.03.2009 saat 24:00'e kadar yatırılmış olacak.

Teminat ödemesinin ne şekilde yapılacağına dair bilgi vermeyen yetkililer, kanunlarca uygun görülen ödeme şekillerinden oluşancak bir paket hazırlanacağının bilgisini aktardılar.

359 maddenin 10. Maddesine göre Doğan Yayın Holding oluşturacağı ödeme paketinde; bankalar ve özel finans kuruluşlarınca verilen özel teminat mektupları yer alabilir. Bunu yanı sıra Hazine Müsteşarlığı'nca ihraç edilen bono, tahvili ile teminat verilebilir.

Pakete dahil edilebilecek başka bir ödeme önerisi ise Bakanlar Kurulunca belirlenecek milli şirketleri ait hisse senetleri (Belirlenmiş bir şirket henüz yok. Kabul görmesi halinde Doğan Yayın Holding, teminatı kendi hisseleri ile karşılayabileceği gibi hisselerin değerinin cezadan az olması koşulunda bünyesindeki farklı şirketlerin hisse senetleri var ise onları da kullanarak teminatı karşılayabilir)

914.8 milyon TL'lik teminat ödemesi için hazırlanan ödeme planına Holdinge ait gayrimenkul mallarda katılabilir. En son ihtimal ise Doğan Yayın Holding'in ödemeyi peşin olarak yapması ki yetkililerin söylemlerinden bu seçeneğin kullanımayacağı ortaya çıkıyor..

Bundan sonra ne olacak?

Öte yandan Doğan Grubu'nun cezanın tebliğ tarihi dikkate alındığında 19 Mart'a kadar Maliye'ye itiraz için dava açma hakkı bulunuyor. Ancak dava sürecinde 1 milyarlık vergi cezasına faiz işlemeye devam edecek.

Soner Gedik 7 yıl süre biçti

Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik, 1 milyarlık vergi cezasına itiraz edeceklerini daha önce duyurmuştu. Soner Gedik yaptıığı açıklamada yaşanacak yargı sürecine 5-7 yıllık bir zaman biçmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*