Doğan'ın POAŞ'ı ilk çeyrekte çakıldı

Doğan'ın POAŞ'ı ilk çeyrekte çakıldı.13148
  • Giriş : 08.05.2009 / 15:49:00

Aydın Doğan'ın ortağı olduğu Petrol Ofisi 2009'un ilk çeyreğinde 32 milyon TL zarar açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Petrol Ofisi'nin 2009'un ilk çeyreğinde satış cirosu geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14'lük düşüşle 2 milyar 920 milyon TL ciroya ulaşırken, faiz, vergi ve amortisman öncesi karı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artarak 204 milyon TL olarak gerçekleşti. Petrol Ofisi 2009 ilk çeyrekte 32 milyon TL zarar açıkladı.

Küresel ekonomik krizin diğer birçok sektörde olduğu gibi akaryakıt pazarında da küçülmeye neden olduğunu belirten Petrol Ofisi CEO'su Melih Türker, 2009 yılı ilk çeyrek sonuçlarının rakipler kadar kendilerini de etkilediğini söyledi. “Krize karşı en iyi panzehir, yatırımdır” anlayışıyla yatırımlarına aralıksız devam ettiklerini kaydeden Türker, “Bayilerimiz, çalışanlarımız ve onların aileleriyle birlikte 'Büyük Petrol Ofisi ailesi' olarak Türkiye için katma değer yaratmaya devam ediyoruz” dedi.

2009 Ocak ayında yeni Batman Terminalini hizmete soktuklarını kaydeden Türker, entegre bir petrol ve gaz şirketi olma yolunda da önemli bir adım attıklarını ve Türkiye'nin en büyük ve önemli off-shore doğalgaz projesi olan Güney Akçokoca sahasına da KDV hariç 55 milyon dolarlık yatırımla ortak olduklarını belirtti.

“BENZİN TÜKETİMİ 2 MİLYON TONUN ALTINA İNEBİLİR”

Türker, bilanço sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada ekonomik ve sınai ticaret faaliyetlerinin en önemli göstergesi olan motorin tüketiminin, 2008 yılı son çeyreğinden itibaren yavaşlama eğilimine girdiğini ve özellikle 2009 Şubat ayında yüzde 12 gerilemeyle en düşük seviyesine ulaştığını belirterek şunları söyledi:

“2007 yılından beri devam eden benzinden oto LPG'ye olan şiddetli geçiş 2009'da da sürüyor. 2009 yıl ortası itibariyle toplam oto LPG tüketiminin benzini geçmiş olacağını öngörüyoruz. Ekonomik krizin etkilerinin devam etmesi ile 2009 ilk altı ay ve yılsonu tüketim tahminleri, ilk çeyrekteki rakamlara benzer bir gelişim gösterecektir. Bu tahminler özellikle motorin tüketiminin 2009 yılının ilk altı ayında düşme eğilimini devam ettireceği yönündedir.

Otogazın ise benzini ikame etme eğilimine devam edeceği ve böylece benzin tüketiminin 2009 yılı sonunda 2 milyon tonun altına inebileceğini göstermektedir. 2009 yılına özellikle motorin fiyatlarındaki dalgalanmalar neticesinde akaryakıt da dahil olmak üzere tüm taşımacılık sektörü için belirsizliğin getirdiği riskler ve buna bağlı endişelerle girdik. Ancak tüm tutku ve enerjimizle tüm işlerimize pozitif bakarak endişeleri fırsata ve ekonomiye katkıya dönüştürmek üzere yoğun bir şekilde çalışıyoruz”.

Petrol Ofisi'nin Akçakoca açıklarındaki doğalgaz üretim sahalarını ve arama ruhsatlarını kapsayan Güney Akçakoca Alt havzası Doğalgaz Yatırım Projesinde, Toreador`un sahibi olduğu hisselerin yüzde 26,75`ini, KDV hariç 55 milyon dolar bedelle devraldığını belirten Türker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından da onaylanan devralma işleminin ardından Petrol Ofisi'nin projede yüzde 26,75'lik payıyla TPAO'dan sonra ikinci en büyük hissedar konumuna geldiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*