"Doğayı katlederek turizm geliştirmek istemiyoruz"

  • Giriş : 11.01.2008 / 16:17:00

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, doğayı katlederek turizmi geliştirmek istemediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, doğayı katlederek turizmi geliştirmek istemediklerini söyledi.

Mersin'in Erdemli ve Silifke ilçelerindeki tarihi ve turistik yerleri gezerek, yetkililerden bilgi alan Bakan Günay, Mersin Müzesi'ni gezdiği sırada gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kazanlı-Tarsus Turizm bölgesinin mahkemeden geri dönmesi ile ilgili soru karşısında, Bakan Günay, doğayı katlederek turizmi geliştirmek istemediklerini belirterek, "Bizim doğayı, ağacı, ormanı korumak gibi kaygılarımız var. Çünkü biz ülke turizmini ülkenin gelişmesinin önemli araçlarından biri yapmak istiyoruz. Ülkenin kaynaklarının yok edilmesinin aracı yapmak istemiyoruz. O yüzden yargının, çevreci arkadaşların gösterdiği dikkat bizimde dikkatimizdir. Ama bu ülkenin kalkınması gerekiyor. Bu ülkenin insanlarının iş bulması, İtalya, İspanya kadar turist alabilmesi gerekiyor. İtalya, İspanya Türkiye'nin birkaç katı kadar ziyaretçi alıyor. Doğasını da tarihini de, ören yerlerini de koruyor. Üstelik ülkelerinin gelişmesine katkı sağlıyor. Dünyada yaşananlardan olumlu olumsuz ders çıkarıp, olumsuzlardan sakınmamız gerekir." dedi.

Var olanın birkaç katı yatak ilave edilmesi, ulaşım imkânlarını geliştirilmesi halinde, Mersin'in Türkiye turizmi içinde önemli bir merkez haline gelebileceğini inandığını ifade eden Günay, "Bu sadece dilemekle olmuyor. Bunun alt yapısını, konaklama imkânlarını arttırmak gerekiyor. Kazanlı-Tarsus Turizm bölgesi ile ilgili yasal düzenleme çalışması yapıyoruz." diye konuştu.

Mersin Kültür Merkezi'nde ilkokul öğrencileri için düzenlenen opera gösterisine katılan Günay, kadro alamayan 50 opera ve bale sanatçısının kadro talebi ile karşılaştı.

9 ay boyunca çalıştıktan sonra yaz aylarında boş kaldıkları için mağdur olduklarını belirten sanatçılar kadro verilmesini istedi. Bakan Günay ise gerekli değerlendirmeyi yapacaklarını söyledi.

Günay, Erdemli ilçesinin Kızkalesi beldesinde incelemelerde bulundu. Kızkalesi Belediye Başkanı Necati Kale'den bilgi aldıktan sonra Günay, daha sonra Cumhuriyetin ilk sanayi kuruluşları arasında yer alan SEKA'nın, Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesindeki fabrikasını gezdi.

Bakan Günay, son olarak Hristiyanlar için önemli yere sahip Ayatekla Yeraltı Kilisesi'nde incelemelerde bulundu.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious