Doğayı korumak için 7 ağaç dikin

Doğayı korumak için 7 ağaç dikin.61647
  • Giriş : 06.04.2009 / 13:57:00

TEMA Kayseri İl Temsilcisi Dr. İsmail Gökşen, her insanın günlük yaşamındaki ihtiyaçları için yılda 7 ağaç tükettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dr. Gökşen, ormanların bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar gibi canlı varlıklarla toprak hava, su, ışık ve sıcaklık gibi fiziksel çevre faktörlerinin birlikte oluşturdukları karşılıklı ilişkiler dokusunu simgeleyen ekosistemler olduğunu söyledi. TEMA olarak tüm Türkiye'de araştırma yapıp ihtiyacı olan bölgede ağaçlandırma çalışmaları yürüttüklerini belirten Gökşen, doğal dengenin korunması açısından ormanların çok büyük önem taşıdığını ifade etti. Orman varlığının Türkiye ve dünyada insan eliyle yok edildiğini anlatan Gökşen, "Türkiye ve dünyanın karşı karşıya bulunduğu en büyük sorun olan doğal varlıkların tahribi, insanlığı büyük bir telaş içerisine sürüklemektedir. Ne sular eski su, ne hava eski hava, ne de toprak eski topraktır. Her saniye bir canlı tür yeryüzünden kaybolmaktadır." diye konuştu.

Ormanları varlığı koruma ve artırmanın toplumsal bir görev olduğunu vurgulayan Gökşen, "Küresel ısınma nedeniyle dünyanın dengesinin bozulduğu günümüzde doğayı korumak ayrı bir önem taşıyor. Günlük yaşamda kaynağını ve sonuçlarını düşünmeden tüketilen kağıt, kalem, mobilya, ahşap ürünler için doğaya yılda 7 ağaç kesiliyor. Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse, her yıl doğaya 7 Ağaç borçlanıyoruz. Flora ve faunayı korumak için ağaç dikmenin hayrına inanan insanlarımız ömründe hiç değilse 500 ağaç dikerek bu borcunu ödeyebilir. Doğum günleri, yıldönümleri, davete teşekkür etmek, evlenen, emekli olanlar; yılbaşı bayramlar; anneler, babalar sevgililer günü ve kandil günleri için yılda herkes 7 ağaç dikebilir. Ülkemizi dünya haritalarına Anadolu sahrası diye yazdırmak uğruna, ağaç dikerek sorumluluğumuzu yerine getirmiş, görevimizi yapmış oluruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*