Doğduğu köye bakan olarak döndü

Doğduğu köye bakan olarak döndü .19508
  • Giriş : 16.12.2007 / 13:16:00

Bakan Şimşek'in duygu yüklü günü, Doğduğu köyü ve anılarını gazetecilere anlattı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ''Benim Batman'ın Arıca köyünden geldiğim bu nokta, Türkiye'deki fırsat eşitliğinin en somut örneğidir'' dedi.

Bakan Şimşek, doğduğu köy olan Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyüne gelerek burada birtakım açılışlara katıldı. Arıca köyünde yeniden onarılan köy ilkokulu, taziye evi ve park açılışlarını gerçekleştiren Bakan Şimşek, daha sonra doğduğu evi ziyaret etti.

2000 yılından bu yana köyüne ilk kez geldiğini belirten Şimşek, gazetecilere, doğduğu evin önünde çocukluk dönemine ait anılarını anlattı. Bugün kendisi için duygu yüklü bir gün olduğunu ifade eden Şimşek, ''Benim şimdi geldiğim nokta Türkiye'de fırsat eşitliğinin olduğunun, eğer bir kişi çabalarsa devletin en üst kademelerine gelebileceğinin bir kanıtıdır'' dedi.

Şimşek, anılarını anlatırken üniversite eğitiminin ardından bir ara köye gelerek babası ile görüştüğünü ve kendisinin yüksek öğrenime devam etmek üzere İngiltere'ye gitmek istediğini ifade ettiğini, babasının ise kendisine yeteri kadar eğitim aldığını artık bundan sonra vatana ve millete yararlı olması gerektiği tavsiyesinde bulunduğunu kendisin de şimdi babasının tavsiyesi üzerine verdiği bu sözü yerine getirdiğini anlattı.

Şimşek, yurt dışında bulunduğu dönemde ve Ankara'da hiç bir zaman doğduğu yer ve geçmişiyle ilgili bağlantıları koparmadığını bunun da kendisine olgunluk ve mütevazılık kattığını kaydetti.

Bakan Şimşek, gazetecilerin, ''Küçüklüğünüzde en çok ne olmak isterdiniz'' sorusuna, ''Benim küçükken en büyük hayalim iyi bir futbolcu olmak ve iyi de bir Futbol topuna sahip olmaktı'' yanıtını verdi.

Uzun süreden bu yana görmediği köyünü oldukça kalkınmış olarak bulduğunu belirten Şimşek, ''Türkiye'nin genel kalkınmasına paralel olarak köyümün de kalkınmış olduğunu gördüm'' dedi.

Eğitimde kız-erkek çocuk fark etmeksizin fırsat eşitliğinin önemine dikkati çeken Şimşek, erkek kardeşlerinin kendisi gibi okumalarına rağmen maalesef kız kardeşlerinin aynı şansı bulamadığını anlattı.

Bu arada, Gaziantep ve Batman ziyaretlerinde kendisine eşlik eden Bakan Şimşek'in eşi Anneliza Şimşek de köyde kendisini karşılayan çocuklara sarıldı. Anneliza Şimşek'in çocuklarla kucaklaşırken gözyaşlarını tutamadığı da gözlendi.

Bakan Şimşek'in Arıca köyündeki ziyaretine Gaziantep ve Batman'dan üst düzey bürokratlar ve iş adamları da katıldı.

Onarıldıktan sonra Bakan Şimşek tarafından yeniden açılışı yapılan Arıca köyü ilkokulunun bütün sınıflarında bilgisayar bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious