Doğmamış çocuğa antreman

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Sporun insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin daha anne karnındayken başladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, yaptığı açıklamada, krampsız bir normal doğumun, hamilelik süresince yapılacak sporla doğrudan bağlantılı olduğunu ifade etti.

Düzenli olarak yapılan sporun, rahat bir hamilelik sürecine yardımcı olmasının yanı sıra, normal doğum süresini de 1,5-2 saat kısalttığını kaydeden Prof. Dr. Şatıroğlu, ''Gebelikte yapılan spor, anne adayının yanı sıra, bebeğin gelişim ve beslenmesi için de önemli'' dedi.

Hakan Şatıroğlu, annelerin hamileliklerini öğrendikten sonra hareketsiz bir yaşamı tercih etmelerinin yanlış olduğunu vurgulayarak, gebeliğin hastalık gibi algılanmaması gerektiğini ifade etti.

Şatıroğlu, hamilelik süresince yapılan düzenli egzersizlerle, postür bozukluklarının, kaslardaki işlevsel değişikliklerin, ağrıların, nefes darlığının ve varislerin büyük ölçüde azaltılacağına, bebeğin de iyilik halinin artacağına işaret etti.

SPORLA DOĞUM KOLAYLAŞIR

Doğum öncesinde ve süresince yapılacak egzersizlerin, gebeliğin fiziksel ve ruhsal açıdan daha sağlıklı geçirilmesine yardımcı olduğunu belirten Şatıroğlu, şunları kaydetti:

''Düzenli yapılan egzersizlerle, doğum sırasında doğru soluma ve gevşemenin öğrenilmesiyle, doğum eylemi kolaylaşır ve süresi 1,5-2 saat kısalır. Pelvis taban kaslarını güçlendirici egzersizler ile doğum sonrasında idrar kaçırma, rahim sarkması ve cinsel tatminsizlik komplikasyonları azalır.''

EN İYİSİ YÜZME

Hamilelere en çok tavsiye ettikleri sporun yüzme olduğunu belirten Şatıroğlu, suyun hidroterapi denen rahatlatıcı özelliğine de dikkat çekti.

Bisikletten düşme riski bulunduğundan bunun yerine kondisyon bisikletlerinin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Şatıroğlu, yürüyüşün ise haftada 5 gün ve günde 1,5 saat olmak üzere bir refakatçi eşliğinde yapılması gerektiğini bildirdi. Şatıroğlu, yoganın da kas gevşetici etkisi nedeniyle alternatifler arasında sayılabileceğini belirtti.

PROFESYONEL SPOR

Hamilelik süresince sporun profesyonel anlamda yapılmaması gerektiğine de dikkat çeken Şatıroğlu, yarışma temposu içinde yapılan sporun anne ve bebeğin sağlığına zarar verebileceğini bildirdi.

ACİL DURUMLAR

Egzersiz sırasında dinlenmeyle geçmeyen, karın-kasık bölgesinde sertleşmeyle birlikte seyreden ağrının, vajinal akıntının, tansiyon yüksekliğinin baş dönmesinin ve tanımlanamayan kötü hissin belirmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi rahatsızlığı bulunan gebelerin, doktor kontrolü olmadan egzersiz yapmamaları gerektiği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious