Doğru gıda alışverişinin püf noktaları

Doğru gıda alışverişinin püf noktaları.14869
  • Giriş : 04.08.2008 / 09:34:00

Doğru gıda alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Kalkınma Vakfı tarafından vatandaşlara dağıtılmak üzere hazırlanan broşürde, doğru gıda alışverişinin püf noktaları anlatılıyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı Stratejik Geliştirme Başkanlığı, Tarımsal Kalkınma Vakfı ve Konya Büyükşehir Belediyesince ortaklaşa başlatılan AB destekli Gıda Tüketicisini Koruma ve Bilinçlendirme Projesi, meyvelerini vermeye başladı.

Konya'da vatandaşlara dağıtılmaya başlanan ''Doğru Alışveriş'' konulu broşürde, bilinçli gıda tüketicisinin; gıda satın alırken, ondan azami derecede yarar sağlamayı hedefleyen, planlı ve belgeli alışveriş yapan, alışverişte kalite standardı yüksek, sağlıklı, güvenli ve çevreci ürünü seçen kişi olduğu belirtiliyor.

HİJYENE DİKKAT

Yaş sebze meyve hariç, hiçbir gıdanın, açıkta muhafazasız şekilde satılması durumunda alınmaması gerektiği belirtilen broşürde, şunlar kaydediliyor:

''Taze balık dışında hiçbir et ve et ürünü açıkta satın alınmamalıdır. Satın alınacak kırmızı etin dış yüzey rengi parlak kiraz kırmızısı olmalıdır. Sucuk alırken, kılıf dışına yağ ve su bırakılmamış olması, kılıf içeresinde hava kabarcıklarının bulunmamasına dikkat edilmeli. Açıkta satılan sütler kesinlikle alınmamalıdır. Peynir salamura suyu berrak görünüşte olmalı ve sünmemelidir. Yumurtalar buzdolabına yıkanmadan yerleştirilmeli, pişirilmeden önce mutlaka yıkanmalıdır.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*