Doğrudan Gelir Desteği 10 YTL

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 2005 yılından dekar başına Doğrudan Gelir Desteği'nin 10 YTL olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, uygulama kabileyeti kalmayan 118 kanunun yürürlükten kaldırılması, 272 kanunun yeniden düzenlemesi, 46 tüzüğün yürürlükten kaldırılması, 70 tüzüğün yeniden düzenlenmesi, 36 yönetmeliğin kaldırılması ve 116 yönetmeliğin yeniden düzenlenmesini öngören kanun tasarısının Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açıldığını söyledi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda Merkez Bankası tarafından hükümete gönderilen mektupla ilgili açıklamalarda bulundu. Çiçek, Merkez Bankası'nın enflasyon ve para politikalarını belirlediğine işaret ederek, para politikaları hedeflerinden bir sapmanın söz konusu olmadığını kaydetti.

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda, çiftçiye Doğrudan Gelir Desteği'nin 2005 yılında dekar başına 10 YTL olarak belirlendiğini ifade etti. Çiçek, 2006 yılında ise Doğrudan Gelir Desteği'nin mazot ve gübre desteği ile 2007 yılında yapılacağını kaydetti. Hükümet olarak Doğrudan Gelir Desteği'ni azaltarak, ürüne verilen desteğin artırılmasına öncelik verdiklerini ifade eden Çiçek, Doğrudan Gelir Desteği için geren 1.7 katrilyon liranın bütçenin diğer kalemlerinden aktarılacağını ifadetti. Çiçek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ın ihtiyaç duyduğu 850 milyon YTL için ise cari giderlerden aktarma yapılacağını belirtti. Çiçek, Doğrudan Gelir Desteği ödemelerinin 14 Ağustos tarihinden itibaren Ziraat Bankası şubelerinden ödeneceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious