Doğu, festivalle şenlendi!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçe Belediyesi'nin düzenlediği geleneksel 'Kuzu Kırkma ve Yayla festivali' bölge insanları tarafından büyük ilgi gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kato Dağı'nın 1850 rakımlı Laleşi Yaylası'nda düzenlenen ve 3 gün süren festivale, Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, Silopi Belediye Başkanı Muhsin Kunur, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak, Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Diyarbakır Kayapınr Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Van Bostaniçi Belediye Başkanı Gülçihan Şimşek, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra kapatılan DEP eski milletvekili Selim Sadak ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Vatandaşlardan Ömer Güven, festivalin kendileri için çok bereketli geçtiğini belirterek, "Bu festival bize dedelerimizden kalma. Bizlerin geçim kaynağı hayvancılık olduğu için bütün gelirlerimizi bu bayramda alıyoruz. Hatta alacak vereceklerimizi bile bu festivale göre ayarlıyoruz." dedi.

Kuzu Kırkma ve Yayla Festivali'ni düzenleyen Beytüşşebap Belediye Başkanı Faik Dursun, geçmişi 200 yılı bulan kuzu kırkma ve yayla festivalinde halkın doyasıya eğlendiğini ifade ederek, "Amaç eğlenmekle beraber dostluk ve kardeşliği perçinlemek. Festivali seneye de burada kutlayacağız." dedi.

Festivalde konuşan DEP eski Milletvekili Selim Sadak, yıllardır barış özlemiyle yaşadıklarını belirterek, "Biz savaştan, yıkımdan, huzursuzluktan yana değiliz" diye konuştu.

Nazlı Aykut da, "Bizim bölgemizde tatil yerleri olmadığı için ve başka bir yerde de tatil yapma imkanımız olmadığı için Kuzu Kırkma ve Yayla Festivali bizim için büyük önem arzediyor. Üç-dörtgün süren bu festivalde çeşitli yarışmalar ile birlikte çok güzel eğleniyoruz." dedi.

Kuzu Kırkma ve Yayla Festivali'nde vatandaşlar geleneksel oyunlar oynayarak doyasıya eğlenirken belediye başkanlarının jüriliğini yaptıkları kuzu kırkma, en iyi peynir ve en iyi yoğurt yapma yarışması ile de hünerlerini gösterdi.

Jüri üyelerinin kararı ile kuzu kırkma yarışmasında dereceye girenler çeşitli hediyeler ile ödüllendirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious