Doğu, soğuk ve kara teslim

  • Giriş : 06.01.2007 / 00:00:00

Hafta başından bu yana yurdu etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkisini gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pek çok köy yolu ulaşıma kapandı, uçak seferleri de yapılamadı. Bazı yerleşim birimlerinde çocuklar okula gidemeyince dersler tatil edildi. Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt ve Şırnak ile bölgenin diğer illeri kara teslim oldu. Kar kalınlığının yüksek kesimlerde 30 santimetreye ulaştığı Gaziantep'te, 100 köy yolu ulaşıma kapandı. Şanlıurfa'da ise köy yolunda 7 öğrenci mahsur kaldı. Öğrenciler, Köy Hizmetleri aracıyla kurtarıldı. Halfeti ilçesindeki bütün orta ve ilköğretim okulları tatil edildi. Kilis'in bazı ilçelerinde, Gaziantep'in Araban ilçesinde taşımalı eğitim veren okullar ile Konya'da birçok ilçede eğitim ve öğretime bir gün ara verildi. Kent merkezlerinde sıcaklık eksilerde seyrederken, Meteoroloji yetkilileri, vatandaş ve sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Gaziantep'te önceki gece yarısı başlayan kar yağışı, kent merkezi ve ilçelerini etkisi altına aldı. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan vatandaşlar sabah işyerlerine gitmekte zorluk çekti. Şehir merkezinde kar kalınlığının 20 santimetreye ulaşması sonucu, birçok araç yolda kaldı, çok sayıda maddi hasarlı Trafik Kazası meydana geldi. Vatandaşların sorun ve sıkıntılarını hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için kriz masası oluşturuldu. Taşımalı eğitimin yapıldığı köylerde okullar tatil edildi. Kilis'te de rüzgâr ve kar yağışı nedeniyle ağaçlar devrildi. Kopan elektrik telleri nedeniyle kente elektrik verilemedi. Musabeyli, Polateli, Elbeyli ve merkeze bağlı taşımalı eğitim veren ilköğretim ve liselerde ise dün eğitim ve öğretim faaliyetleri yapılamadı.

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde, Angaç köyünden taşımalı eğitim kapsamında Ovacık Köyü İlköğretim Okulu'na götürülen 7 öğrenci ile köy muhtarı Ömer Dayaz'ın bulunduğu servis aracı, kar yağışı nedeniyle Gelenek köyü yakınlarında yolda kaldı. Mahsur kalanlar köye götürüldü. Soğuklar nedeniyle gece hava sıcaklığının eksi 4 dereceye kadar düştüğü Adana'da çok sayıda güneş enerjisi sisteminde sorun çıktı. Konya'da da, kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı Beyşehir, Derbent, Seydişehir, Bozkır, Hüyük, Derebucak ve Yalıhüyük ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi. İlde 264 köy yolu ulaşıma kapandı.

Pistten çıkan uçak korkuya sebep oldu

İstanbul-Erzurum seferini yapan Onur Air'e ait uçağın bir tekeri, Erzurum Sivil Havaalanı'na indikten sonra dönüş yaparken pistten çıktı. Uçak, aprona yaklaştığı sırada pistte oluşan buz nedeniyle kayarak 100 metre sürüklendi. Sürüklenmenin ardından hızını kaybederek durdu. Uçakta bulunan kabin görevlileri ve 140 yolcu havaalanı yer güvenlik birimi tarafından tahliye edildi. Uçak, daha sonra çekici vasıtasıyla sürüklendiği yerden çekilerek kurtarıldı. THY'nin İstanbul çıkışlı bazı seferleri de, varış noktalarındaki kötü hava şartları nedeniyle iptal edildi. Atatürk Hava Limanı'ndan yapılması gereken Konya, Adıyaman, Gaziantep ve Diyarbakır seferleri ile Sabiha Gökçen Hava Alanı'ndan yapılması gereken Diyarbakır ve Gaziantep seferleri, bu illerdeki kötü hava şartları nedeniyle iptal edildi. THY'nin Mardin'e gitmesi gereken uçağı Adana'ya; İzmir-Diyarbakır yolcu açağı Erzurum'a; Ankara ve İstanbul'dan Erzurum Sivil Havaalanı'na inmesi gereken iki uçağı da Trabzon'a iniş yaptı. Yolcular karayoluyla Erzurum'a gönderildi. Öte yandan meteorolojik verilere göre; hava sıcaklığı bugün iç ve doğu kesimlerde 3-5 derece azalacak, diğer yerlerde hava az bulutlu ve açık olacak, yurdun iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı, Marmara ile iç kesimlerde yer yer sis olayı görülecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious