Doğu acemi birliği gibi

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

OKS ve ÖSS gibi sınavlarda başarı sırasında hep son sırada yer alan illerin yetkilileri, doğuda kalmak istemeyen öğretmenlerden dert yandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her zaman olumsuzluklarla gündeme gelen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri sınav mevsiminin gelmesiyle başarı listelerinde son sıralarda yer almalarıyla da biliniyor. Bölge illerindeki başarısızlıkları, başta öğretmen sirkülasyonu olmak üzere birçok sebebe bağlayan Kars Milli Eğitim Müdür vekili ve Şube Müdürü Gökhan Altun, doğuya gelen öğretmenlerin hemen buralardan gitmek istediklerini ve bu durumun beraberinde başarısızlığı getirdiğini vurguladı. Altun, doğuyu tercih eden öğretmenlerin stajyerlikleri kalkar kalkmaz hemen tayin istediklerini ifade ederek, "Maalesef öğretmenlerimiz için doğu bölgeleri acemi birliği durumunda. Buraya gelen öğretmen acemiliğini üstünden atıp usta olduğunda hemen gitme derdine düşüyor. Kars'tan yılda bine yakın öğretmen ayrılıyor. Bakanlığın bu duruma acil çare bulması gerekiyor." şeklinde konuştu. Altun, geçmişten kalan 'kötü imaj'ın da öğretmenlerin gitmelerinde etkili olduğunu belirterek, sınıflardaki doluluk oranına dikkat çekti. Kars merkezde bulunan iki ilköğretim okulunun binalarının kullanılamaz olduğundan buradaki öğrencilerin başka okullarda istihdam edildiğini anlatan Altun, başarısızlığın birçok nedeni olduğunu söyledi. Kars'ın OKS'de 76. sırada olduğu bilgisini veren Altun, "Öğretmenlerin burada kalmamalarında iklim şartları da etkili. Kars'ta bir kış 3 ton kömür yakacak olan öğretmen Iğdır'a gittiğinde yarım ton kömürle bir kışı geçirebiliyor. Zaten sıralamaya baktığınızda Iğdır'ın üst sıralarda olduğunu görürsünüz." ifadelerini kullandı.

OKS'de kızlarda 78, erkeklerde 80. ve genel sıralamada 79. olan Ağrı'da ise durum pek farklı değil. Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Mürteza Uğur, sınavlarda Doğu illerinin başarısız olma sebeplerini, öğretmen sirkülasyonu, uzun süre derslik azlığı, tecrübeli öğretmen azlığı, fiziki yetersizlik, bölgedeki mevcut şartlar, ailelerin ilgisizliği, sınıf mevcudunun çokluğuna bağlıyor. "Bölgeyi cazip hale getirmek gerekiyor." diyen Uğur, öğretmenlerin doğuda kalma sürelerinde öğretmenliği öğrenip sonra da gittiklerini ifade etti. Uğur, öğretmenlerin imkanlarının iyileştirilmesi durumunda kendi istekleriyle doğuda kalacaklarını savunarak, "Öğretmen kendi isteğiyle kalmadığı zaman, aklı hep buralardan ayrılma yollarına çalışıyor. Bu öğretmen de verimli olamıyor. Öğretmenlerin barınma ve ücret gibi sıkıntılarının giderilmesi gerek." şeklinde konuştu.

OKS'de liste sonu illerden biri olan Ardahan'ın Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım da, başarısızlıkların birçok nedeni olduğunu vurgulayarak, illerde sık sık yaşanan müdür değişikliklerinin başarısızlığı tetiklediğine vurgu yaptı. Başarı listesinde son sıralardan kurtulmak için çok gayret sarf ettiklerine vurgu yapan Yıldırım, Milli Eğitim'de idari yapının sürekli değişkenlik göstermesinin de başarısızlığı olumsuz etkilediğini ifade etti. Milli Eğitim Müdürlerinin görev yerlerinin sık sık değişmesinin istikrarsızlık ortaya çıkardığını dile getiren Yıldırım, "Bir yerin müdürü sürekli değişirse orada bir istikrarsızlık olabilir. Müdürler kalıcı olmalıdır." ifadelerini kullandı.

Öğretmen sirkülasyonundan da yakınan Yıldırım, tecrübeli öğretmenin bulunmadığını, buraya gelen öğretmenlerin hemen bir tanıdık bulup tayin istediklerini söyledi. Yıldırım sözlerini şöyle tamamladı: "Ardahan, OKS'de başarı gösteremedi. Biz bu işi sıkı tutarak, özveriyle çalışarak başarı çıtamızı yükselteceğiz. Bu başarısızlıklar bir noktada, devam eden aksaklıkların sonucudur. Tecrübeli öğretmen azlığı, iklim koşulları, çevresel ve ekonomik şartlar, sosyal ve kültürel nedenler bu başarısızlıkta etkilidir. Başarıyı yakalayabilmek için ilköğretim okullarının da güçlendirilmesi gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious