Doğu Anadolu, ilk kez kadın vekillere teslim edilecek

  • Giriş : 23.07.2007 / 14:53:00

Doğu Anadolu Bölgesi, çok partili döneminde ilk kez kadın milletvekilleri ile TBMM'de temsil edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM 23. Dönem Miletvekili seçimlerinde Ağrı, Erzurum, Iğdır, Van gibi doğu illerinin yanısıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise Batman ve Şırnak ile Karadeniz Bölgesi'nde de Trabzon ile Samsun çok partili dönemin ilk kadın milletvekillerini çıkardı. 1935 yılında tek partili dönemde yapılan 5. dönem mlilletvekilliği seçimlerinde Erzurum'dan Nakiye Elgün, Malatya'dan Mihri Bektaş, Samsun'dan Meliha Ulaş, Trabzon'dan Seniha Hızal, TBMM'de bölgelerini temsil etmişlerdi.

Çok partili dönemde ise bugüne kadar meclise kadın vekil gönderemeyen bu illerde AK Parti iktidarı ile yeniden siyaset yollarını katetmeye başladılar. Ağrı'dan Fatma Kotan (AK Parti), Erzurum'dan Fazilet Dağçı Çığlık (AK Parti), Iğdır'dan Pervin Buldan (Bağımsız), Batman'dan Ayla Akat ve Bengi Yıldız (Bağımsız), Van'dan Gülşen Orhan (AK Parti), Fatma Kurtulan (Bağımsız), Mardin'den Gönül Bekin Şahkulubey (AK Parti), Emine Ayna (Bağımsız), Şırnak'tan Sevahir Bayındır (Bağımsız), Samsun'dan Birnur Şahinoğlu (AK Parti), Trabzon'dan ise Safiye Seymenoğlu (AK Parti) 23. dönem milletvekilliği seçimlerini kazanarak TBMM'de illerini temsil edecekler.

İLK KADIN VEKİLLER

5 Aralık 1934 tarihli kanunla milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde eden kadınlar tek partili dönemde; Mebrure Gönenç (Afyonkarahisar), Hatı Çırpan(Satı Kadın- Ankara ), Türkan Örs Baştuğ (Antalya), Sabiha Gökçül Erbay (Balıkesir ), Şekibe İnsel (Bursa), Hatice Özgener (Çankırı), Huriye Öniz Baha (Diyarbakır), Fatma Memik (Edirne), Nakiye Elgün(Erzurum), Fakihe Öymen (İstanbul), Ferruh Güpgüp (Kayseri ), Bahire Bediş Morova Aydilek(Konya), Mihri Bektaş (Malatya), Meliha Ulaş (Samsun), Esma Nayman (Seyhan), Sabiha Görkey (Sivas ) Seniha Hızal (Trabzon), Benal Nevzad İstar Arıman (İzmir ) TBMM'ye girerek ilk kadın milletvekilleri ünvanını almışlardı.

Bunlardan Benal Nevzad İstar Arıman, Fakihe Öymen 4'er, Nakiye Ergül, Sabiha Gökçül Erbay, Fatma Memik, ve Mihri Bektaş 3'er, Türkan Örs Baştuğ ve Meliha Ulaş 2'şer dönem millvetvekilliği yapmışlardı.

KADIN VEKİLLER NE DEDİ

Çok partili dönemle birlikte seçim bölgeleri adına ilk kez meclise giren kadın vekiller TBMM'de neler yapacaklarını işte böyle açıklamışlardı:

AK Parti Erzurum 3. sıradan milletvekili seçilen Fazilet Dağcı Çığlık, Erzurum'a Avrupa Birliği (AB) hibe fonlarını kanalize ederek, küçük ve orta ölçekteki işletmelerin büyümesini temin etmeye çalışacağını söyledi. Çığlık, yurt dışında edindiği bilgi ve tecrübeleri Türkiye için kullanacağını, özellikle AB fonlarından yararlanılması ve yeni yatırım alanları ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin kapasite arttırımı için çalışacağını ifade etti. Çığlık, "Avrupa'da edindiğim tecrübe ve bilgileri paylaşmak için ülkeme geri döndüm. Halkımın zenginleşmesi, daha çok işsizin meslek sahibi olup ekmek yiyebilmesi için ekonomi alanındaki bilgi ve becerilerimi Erzurum ve ülkem için kullanmak istiyorum. Bu yöndeki bütün tecrübelerimle parlamentoya girip, değerlendirmek istiyorum" dedi.

AK Parti'den Mardin milletvekili seçilen Gönül Bekin Şahkulubey, yaptığı açıklamalarda; bir eczası olması hasebi ile yoksul vatandaşların Yeşil Kartları nasıl istismar ettiğini çok iyi bildiğine dikkat çekerek, devletin Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında her yoksul aile çocuğuna verdiği eğitim ve sağlık yardımının da aynı şekilde istismar edildiğini ifade etmişti. Şahkulubey açıklamasında; "Halkımızın öncelikle bu tür konularda eğitilmesi gerekir. Toplum olarak hepimizin bir zihniyet değişiminden geçmemiz lazım. Devletin biz olduğunu, bizim verdiğimiz vergilerle ayakta olduğunu ve herkesin kendi hakkında riayet etmesi gerektiği gibi konularında herkesi bilinçlendirmemiz lazım. İktidarımızın bu ülkeye yaptığı hizmetler azımsanmayacak derecede çoktur." ifadelerini kullanmıştı.

Nobel'e aday gösterilen ve bir süre önce Ankara- Kırıkkale karayolu üzerinde ölü olarak bulunan PKK'lı uyuşturucu kaçakcısı olarak tanınan Savaş Buldan'ın eşi olan Pervin Buldan ise, daha önce de DEHAP'tan milletvekilliği için şansını denemiş fakat başarılı olamamıştı. Bu kez bağımsız olarak meclise giren Buldan, Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YAKAY-DER) başkanlığından istifa ederek Iğdır'dan bağımsız milletvekili adayı olmuştu. Buldan, Kürt-Azeri bütün Iğdırlılar'ın sesini TBMM'ye taşımayı hedefliyor.

Yüzde 10'luk baraj nedeniyle "Bin Umut Adayları" olarak seçime bağımsız girme kararı aldıklarını belirten Şırnak bağımsız milletvekili Sevahir Bayındır ise "Umarım biz mecliste halkımızın sesi olmaya layık olacağız. Sorunların çözümü noktasında gereken bütün çabayı göstereceğiz. Mecliste, halkımızın sorunları için demokratik çerçevede her türlü yolu deneyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious