Doğu Anadolu AK Parti üstünlüğü

Doğu Anadolu AK Parti üstünlüğü.13932
  • Giriş : 30.03.2009 / 07:52:00

Doğu Anadolu'da yerel seçimler her ilde çetin mücadelelere sahne oldu. İllerin büyük kısmında AK Parti üstünlüğü görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 13 ilin 9'unda AK Parti ipi göğüslerken 4 ilde DTP adayları kazandı. AK Parti birçok ilde MHP ile yarıştı. Erzurum'da AK Parti adayı Ahmet Küçükler sandıklar ilk açılmasıyla birlikte öne geçti ve en yakın rakibi MHP'li Kamil Aydın ile çekişti.

Çetin bir yarışa sahne olan Erzurum'da sandıkların çoğu açıldığı saatlerde Ahmet Küçük'ler arayı açarak belediye başkanlığını kazandı. AK Parti'nin Erzurum'da oy oranı yüzde 55.88 olurken MHP yüzde 34.94 oy aldı. Bu iki partiyi yüzde 5.53 ile Saadet Partisi izledi.

BAŞKANLIĞA DEVAM EDECEK

Halen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığını da yürüten Ahmet Küçükler oyunu sabah saatlerinde Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda kullandı. Seçimlerin başta Erzurum olmak üzere Türkiye için hayırlı olmasını dileyen Küçükler, oy kullanma işleminden sonra sandıkları dolaşarak seçmen ve görevlilerle selamlaştı.

MHP İkinci oldu

Erzurum'daki seçimlerde AK Parti adayı Ahmet Küçükler'i en çok zorlayan aday MHP'li Prof. Kamil Aydın oldu. Prof. Dr. Aydın, saat 10:30 sularında Sabancı İlköğretim Okulu'na gelerek 1036 no'lu sandıkta oyunu kullandı. Seçimlerin memlekete hayırlar getirmesini dileyen Prof. Dr. Aydın, oy kullanma işleminden sonra sandıkları dolaşarak seçmenle bir müddet sohbet etti.

Recep Akdağ Erzurum'da

Sağlık Bakanı Recep Akdağ oyunu eşi ile birlikte Erzurum'da kullandı. Bakan Akdağ, kucağında taşıdığı 4 yaşındaki kızı Remziye ve eşi Fatma Şeyma Akdağ ile birlikte Palandöken semtindeki Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okuluna geldi. 1086 numaralı sandıktaki görevlilerle bir süre sohbet eden Akdağ, daha sonra oyunu kullandı. Sağlık Bakanı Akdağ, okuldan çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim günlerinin demokrasiler için bayram olduğunu belirtti. Akdağ, ''Milletçe demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Milletin iradesi tecelli ediyor. İnşallah neticeleri hem Erzurum'a hem de ülkemize hayırlara vesile olur'' dedi.

Ağrı AK Parti dedi

Ağrı'da yerel seçimler AK Parti ile DTP arasında geçti. AK Parti adına Hasan Arslan yarışırken DTP'nin adayı ise Murat Öztürk idi. İlk açılan sandıklarla birlikte seçimi önde götüren Hasan Arslan tüm sandıkların açılmasıyla birlikte başkanlığını ilan etti. Hasan Arslan 13 bin 884 oy alırken DTP adayı Murat Öztürk 11 bin 347 oyda kaldı. Oy oranları ise AK Parti yüzde 39.61 DTP yüzde 32.37 olarak gerçekleşti. Üçüncülüğü ise yüzde 22 .21 oy oranıyla Saadet Partisi aldı.

Kars'ta sürpriz yok

Uzun yıllar boyunca solun kalesi olarak bilinen Kars yine sağ partiler arasında geçen bir yarışa sahne oldu. AK Parti adayı Nevzat Bozkuş yüzde 32.76 oy oranıyla ipi göğüsleyen aday oldu. AK Parti adayı Nevzat Pakkuş'un en yakın rakibi ise MHP'li Settar Kaya oldu. Settar Kaya'nın oy oranı yüzde 28.46'da kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*