Doğu Anadolu'da cinsiyetlerin eşitliği

Doğu Anadolu'da cinsiyetlerin eşitliği.21871
  • Giriş : 08.12.2008 / 12:54:00

Sosyo kültürel yapısından dolayı töre ve namus cinayetlerinin sık yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde, ''toplumsal cinsiyet eşitliği'' eğitimi verilmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Sosyolog Sema Sancak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakanlık Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, ''Toplumsal Cinsiyet Eşitliği'' projesinin, ülke genelinde yaygınlaştığını söyledi.

Bu proje kapsamında geçen yıl Avrupa Birliği Komisyonundan gelen üyelerin Ankara'da verdiği seminere katıldıklarını ifade eden Sancak, Türkiye genelinde 700 kişinin bu eğitimi aldığını bildirdi.

Aldığı bu seminer doğrultusunda Van'da çalışmalara başladığını belirten Sancak, Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak bu konuda vereceği eğitimi, üniversiteden başlattığını kaydetti.

Bütün fakültelere giderek öğrencilerden oluşan 50-60 kişilik gruplara eğitim verdiğini anlatan Sancak, ''Öğrencilerimizle bu konu üzerinde tartışarak, toplumsal cinsiyet eşitsizliği tablosunu ortaya koyuyoruz. Bu çalışma ile bir zihinsel değişim yaratmayı amaçlıyoruz'' dedi.

Toplumda kadın-erkek eşitsizliğinin üst düzeyde olduğunu vurgulayan Sema Sancak, ''Bu durumu, girdiğim sınıflarda sözle ifade ettiğimde erkek öğrenciler, kadınların çok iyi durumda olduğunu, erkekleri ise kimsenin düşünmediğini belirtiyorlar. Ama anlattığımız olaylarda ortaya çıkan tablodan, durumun söyledikleri gibi olmadığını anlıyorlar'' dedi.

-EĞİTİM DOĞU ANADOLU BÖLGESİ İÇİN ÖNEM TAŞIYOR-

Eğitim seminerinde erkek ve kadına toplum tarafından biçilen roller üzerinde konuştuklarını belirten Sancak, şöyle devam etti:

''Toplumun kadına ve erkeğe giydirdiği roller, iki kesimi de olumsuz etkilemektedir. Bölgede toplumun erkeğe giydirdiği rol, namus bekçiliği ve töre cinayetleridir. Hazırlanan bazı raporlarda, töre cinayeti işleyen erkekler, bunu toplum baskısından yaptığını belirtmiştir.''

Sema Sancak, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitiminin özellikle Doğu Anadolu Bölgesi için büyük önem taşıdığına değinerek, zihinsel değişimi yaratmak için verilen bu eğitimlerin sonucunu, birkaç kuşak sonra alabileceklerini bildirdi.

Şu anda var olan düzeni değiştirmenin çeşitli zorluklar içerdiğini, bu nedenle eğitimin gençleri ve çocukları hedeflediğini vurgulayan Sancak, ''yetişkinlerin zihinleri kolay kolay değişmez. Bu nedenle gençler ve çocuklar hedef alındı. Bu eğitim, ancak gelecek yıllarda sonuç verecektir'' şeklinde konuştu.

Bu eğitimle toplumsal baskıyı azaltmayı, birey olarak insanın iyi yetişmesini sağlamayı amaçladıklarını bildiren Sancak, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitiminin, üniversite dışında Van'daki bütün kurumlarda ve okullarda verileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*