Doğu Anadolu'da kar esareti!

Doğu Anadolu'da kar esareti!.7553
  • Giriş : 01.03.2009 / 14:17:00

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı nedeniyle 960 köy yolu ulaşıma kapandı. Alınan bilgiye göre, bölgede etkili olan yoğun kar yağışı, ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Kar kalınlığı, Ağrı'da 58, Ardahan'da 27, Kars'ta 15 ve Erzurum'da 10 santimetreye ulaştı.

Bölgede kar nedeniyle çok sayıda köy yolu ulaşıma kapanırken, kent merkezlerinde de araç trafiğinde zaman zaman aksamalar yaşanıyor.

Erzurum'da 480, Bingöl'de 243, Kars'ta 172, Muş'ta 50, Iğdır'da 8 ve Ardahan'da 7 olmak üzere toplam 960 köy yolunda kar nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdare Müdürlüklerine bağlı ekipler, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için kar yağışının durmasını beklediklerini bildirdi.

Kent merkezlerinde ise belediye ekipleri, cadde ve sokaklarda iş makineleriyle karla mücadele çalışması başlattı.

Orta Karadeniz üzerinden gelen yağışlı hava akımının etkisi altında bulunan bölgede, kar yağışının aralıklarla etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Bu arada, bölgede gece yaşanan en en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 8, Erzurum ve Kars'ta 5, Ağrı'da 3 ve Erzincan'da da 1 derece olarak kaydedildi.

-KONYA-

Konya'nın Seydişehir ilçesindeki yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Seydişehir-Antalya kara yolunda ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

Seydişehir-Antalya kara yolunun 25. kilometresinden itibaren etkili olan tipi, bin 825 rakımlı Alacabel mevkisine kadar sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Bölge Trafik ekipleri, Seydişehir çıkışı 25. kilometreden itibaren zincirsiz araçların Antalya yönüne geçişine izin vermiyor. Tır ve çekici tipi araçların ise yola devam etmesine hiçbir şekilde izin verilmiyor.

Karayolları ekipleri kar kürüme ve tuzlama çalışmalarını sürdürdüğü, bölgede kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu bildirildi.

-HAKKARİ-

Hakkari'de önceki gün başlayan ve aralıklarla devam eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle birçok köy yolu ulaşıma kapandı.

Kar ve tipi yüzünden Yüksekova-Esendere, Yüksekova-Şemdinli, Yüksekova-Van, Hakkari-Yüksekova kara yollarında ise ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Karayolları ve köy hizmetleri ekipleri kapanan yolları açmak için kar yağışının durmasını bekliyor.

Yüksekova'da ise belediye ekipleri gece geç saatlerine kadar kar temizleme çalışmalarını sürdürdü.

Öte yandan, dün akşam Yüksekova'nın Bataklı köyü yolunda yaklaşık 2 saat mahsur kalan ve donma tehlikesi geçiren taksici İkram Aykut, Karayolları ekiplerince kurtarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*