Doğu esnafı kredi faizlerinde indirim istiyor

Doğu esnafı kredi faizlerinde indirim istiyor.69072
  • Giriş : 23.04.2008 / 10:45:00

Bayram: ''Kredi faizinin batıdakinden 3 puan daha düşük olmasını, yüzde 5 olmasını istiyoruz''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Altı bölge birliği, bölgeler arasındaki farklılıkların kalkması için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine uygulanan faiz oranlarının batıdaki bölgelere göre üç puan daha düşük olmasını istiyor.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, Malatya'nın da içinde bulunduğu bölge birliğinin ekonomik bazı nedenlerden dolayı kredi kullandırmada sıkıntı yaşadığına değindi.

Bayram, "Özellikle Bingöl ve Muş'ta terör nedeniyle hayvancılık bitti. Yine aynı illerde tütün ve pancar üretimi yapılıyordu. Kota geldiği için o da kalktı. Pancar üretimi sadece Bingöl ve Muş'ta değil Malatya'da da vardı. Aynı şekilde tütün üretimi Adıyaman'da da yapılıyordu. Ekonomik girdilerimiz kayboldu. Bölgemizde modern hayvancılık yok, sanayi gelişmiş değil. Bu da kredi oranlarına yansıyor" dedi.

Gelecek ay Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasının beklendiği bir esnaf şurası düzenleneceğine dikkati çeken Bayram, "Mayıs ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasının beklendiği esnaf şurasında talebimizi ileteceğiz" diye konuştu.

Bayram, "Başbakanımız bize ülke genelindeki kredi faizlerini yüzde 13'ten yüzde 9'a düşürme sözü verdi. Hatta bir puan daha indirebileceğini yüzde 8 yapacağını söyledi. Biz Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde uygulanan kredi faizinin batıdakinden 3 puan daha düşük olmasını, yüzde 5 olmasını istiyoruz. Bu konuda Malatya, Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep, Sivas ve Van'dan oluşan bu bölgelerdeki 6 birlikle mutabıkız" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious