Doğu Karadeniz ihracatta geriledi

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Doğu Karadeniz'den Trabzon, Rize ve Artvin illerinden 2006'nın ilk 11 ayında 924 milyon 883 bin 264 dolarlık ihracat gerkçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birilği (DKİB) Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamaya göre, ihracat ürünleri sıralamasında fındık ve mamulleri birinci sırayı alırken, madencilik ürünleri ikinci sırada, yaş meyve ve sebze ürünleri üçüncü sırada yer aldı.

Açıklamada, Trabzon ili ihracatında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 27 oranında bir düşüş olduğu, bu düşüşün, tamamen fındık ihraç fiyatının bir önceki sezona oranla yüzde 100 oranındaki düşüşten kaynaklandığı ifade edildi.

Trabzon ili ihracatında fındık dikkate alınmadığında ise, diğer ürünlerin ihracatında yüzde 50 oranında bir artış olduğu, Rize'nin ihracatında ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 68 oranında artış yaşandığı, bu artışın da ana nedeninin ilden ihraç edilen bakır ve çinko konsantresi ihraç fiyatlarında uluslararası piyasalarda yaşanan yüksek oranlı artıştan kaynaklandığı vurgulandı.

2006 yılı Ocak- Kasım döneminde 77 değişik ülkeye ihracat yapıldığı da kaydedilirken, en çok ihracat yapılan ülke grubu sıralamasında Avrupa Birliği ülkelerinin birinci, BDT ülkelerinin ikinci sırada yer aldığı, en fazla ihracat yapılan ve ilk 5'e giren ülkelerin İtalya, Rusya Federasyonu, Almanya, Gürcistan ve Fransa olduğu vurgulandı.

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan konuyla ilgili açıklamasında, "Makro bazda gerçekleşen ihracata bakıldığında yıl başında 2006 yılı için öngörülen ihracat rakamının yıl sonunda fazlasıyla gerçekleşeceği sinyallerinin alınmış olmasına rağmen, ülkemiz ihracatının kronikleşmiş bazı problemlerinin devam etmesi, yakalanan ihracat kapasitesinin yine de potansiyeli yansıtmadığının bir göstergesi olarak belirmektedir" dedi.

Gürdoğan, ülkede sektör bazında sanayi mamulleri ihracatında olumlu gelişmeler yaşanırken, sektörlerin ana kaburgası niteliğinde bulunan tarımsal ürünler ihracatında bir önceki aya kadar önemli oranlarda azalışlar yaşandığını, buna hep birlikten şahit olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious