Doğu Perinçek, yargıç karşına çıkıyor

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Yarın Lozan Kent Mahkemesi'nde yargıç karşısına çıkacak olan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Lozan'da bugün basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Lozan'da bugün düzenlediği basın toplantısında, ''Sözde Ermeni soykırımının ABD kökenli emperyalist bir yalan olduğunu'' yineledi. Mahkemede yarın sabah yapılacak duruşmaya katılmak üzere bugün Lozan'a gelen Doğu Perinçek, çok sayıda İsviçreli basın mensubunun katıldığı basın toplantısında, Ermeni diasporasının, başta ABD olmak üzere bazı Batılı ülkelerden de destek alarak, ''Sözde Ermeni soykırımı yalanını yaymaya çalıştığını'' söyledi.

Türkler'in, soykırımcı bir devlet yapısından gelmediklerini, tarihsel kimi gerçeklerden örnekler vererek anlatan Perinçek, ''Türkler'in her dönemde çeşitli milletlerle birarada barış içinde yaşadığını'' kaydetti. Ermeni diasporasının, Türkiye'ye siyasal baskı yapmak amacıyla ''sözde Ermeni soykırımı yalanının arkasına saklandığını'' ifade eden Perinçek, ABD'nin destek olduğu ''Ermeni soykırımı yalanını Fransa ve İsviçre gibi Batılı ülkelere de kabul ettirmek için baskı yaptığını" bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kısa bir süre önce Ermenistan Başbakanı'na, ''arşivlerimizi açalım, tarihçiler ve bilim adamları konuyu tüm boyutlarıyla araştırsınlar'' önerisinde bulunduğunu hatırlatan Perinçek,Ermenistan yöneticilerinin bu olumlu öneriyi bugüne dek yanıtsız bıraktıklarını söyledi.

Perinçek'in Lozan'daki basın toplantısında hazır bulunan ABD'li tarihçi Prof. Dr. Justin McCarthy de sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin yaptığı bilimsel araştırmaları anlattı. McCarthy, Perinçek'in yarın yapılacak duruşmasına tanık olarak katılacağını bildirdi. Bu arada Perinçek, duruşması sırasında mahkeme heyetine sunmak üzere çok sayıda tarihi dökümanı da beraberinde Lozan'a getirdi.

İsviçreli gazetecilerin, duruşmanın sonucuna ilişin sorularına ise Perinçek, İsviçre'ye dost olarak geldiğini, demokratik bir hukuk devleti olarak kabul ettiği İsviçre'de adaletin tecelli edeceğine inandığını ve mahkemenin yanlış bir karar almayacağına inandığını söyledi. Perinçek, 2005 yılında Lozan Antlaşması'nın 100. yıldönümü etkinlikleri nedeniyle geldiği İsviçre'de düzenlediği basın toplantısında, ''sözde Ermeni soykırımının emperyalist bir yalan olduğunu'' söylediği için hakkında soruşturma başlatılmıştı. Perinçek, 2005 yılında söylediği sözler nedeniyle yarın sabah yerel saatle 09.00'da Lozan Kent Mahkemesi'nde yargıç karşısına çıkacak.

Öte yandan Perinçek'e destek olmak üzere başta KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başta olmak üzere bilim adamları, tarihçiler ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden 160 kişilik bir grup da bugün akşam saatlerinde İsviçre'ye geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious