Doğu Perinçek "ajan" tartışması

Doğu Perinçek
  • Giriş : 06.12.2008 / 13:40:00
  • Güncelleme : 06.12.2008 / 12:59:08

Ergenekon Davası sanıkları birbirlerine düşmeye başladı. Öztürk ve Perinçek'in karşılıklı ağır suçlamaları vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ergenekon terör örgütü davasının dünkü duruşmasına 'kim ajan' diyaloğu damgasını vurdu. Tutuklu sanıklarından İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in avukatları emekli binbaşı Zekeriya Öztürk'ü; o da üstü kapalı olarak Doğu Perinçek'i 'ajan' olmakla suçladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görülen duruşmada sanıklardan emekli binbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk'ün avukatı Yaşar Ağsu, savunmasını tamamladı. Ağsu, savcılığın değerlendirilmeleri düşünüldüğünde, 1960 ve 1980 ihtilallerinin yasadışı olduğu sonucuna varılacağını söyledi. Bu şartlar altında ihtilallerle ilgili yasal işlem yapılması gerektiğini ileri sürdü: "1980'i yargılarsanız çok da memnun olurum. Marmaris ressamı bir sürü genci astı.'' Savunmasında ilginç ifadeler kullanan Ağsu, tanıklardan Fikret Emek'in annesinin evinde ele geçirilen el bombalarını 'unuttuğunu' söylediğini hatırlatıp, "Sanık, bombaları unuttuğunu söylüyor ancak kabul edilmiyor. Yeterli görülmüyor. Ama Rabb'im unutmayı geçerli sayıyor. Unutarak oruç yerseniz orucunuz bozulmaz." dedi.

MHP içerisinde büyüdüğünü anlattı, Doğu Perinçek hakkında övgü dolu sözler sarfetti: "Söyledikleri doğru çıkıyorsa takdir ederim. Genelkurmay başkanı olsam yardımcım yaparım. Başbakan olsam yanıma alırım. Ama PKK lideri ile görüşmesini hazmedemedim. Ne amaçla görüştüğünü de bilmem. Doğu Perinçek, çeşitli şeyler isteyebilir. Ben de Sarıyer belediye başkanı olmak istiyorum, içişleri bakanı olmak istiyorum ama olamıyorum. Perinçek de Meclis'e girmek istiyor ama kimse yüzde 10 oy vermiyor."

Avukatın savunmasını bitirmesinin ardından çapraz sorguya geçildi. Duruşmada en ilginç diyaloglar Doğu Perinçek'in avukatlarından Hasan Basri Özbey ve Zekeriya Öztürk arasında geçti. Özbey'in "İşçi Partisi'nin Çin ve Rusya gibi ülkelerin etkisinde olduğunu söylüyorsunuz. Almanya ve İngiliz istihbaratlarının İşçi Partisi üzerinde etkili olduğundan bahsediyorsunuz. Bu izlenimleriniz hangi olguya dayanıyor?" sorusuna Öztürk, "2000'e doğru dergisi öncesi bende oluşan kanaatler bunlar." cevabını verdi. Avukatın, "Bilgiye mi dayanıyor?" demesi üzerine, "Benim MİT ajanı olduğum bilgiye dayanıyor mu? Aydınlık Dergisi'nde haber yaptınız. MİT ajanı olduğumu söylüyorsunuz. Ulusal Kanal basın kartı var bende. Sayın hakim size de takdim ediyorum." diyerek çıkıştı. Özbey'in "İP için Çin ve Rusya ile ilişkili olduğunu iddia ediyorsunuz." sözü üzerine Öztürk, Doğu Perinçek'e dönerek, "Ben milli ajan olurum. Ama merkezkaç kuvvetinde ajan olmam. Ayrıca altyapımda ajanlık da yoktur." ifadelerini kullandı. Bu sırada sanıklar arasında bulunan Perinçek'in bir şeyler söylediği duyuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*