Doğu Perinçek'e verilen cezaya onama geldi

  • Giriş : 19.12.2007 / 22:53:00

İsviçre yüksek mahkemesi,Ermeni iddialarına karşı çıkan Doğu Perinçek hakkında Lozan Mahkemesi'nin kararını onadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsviçre'nin en yüksek adli organı Federal Mahkeme'nin bugün açıklanan kararında, Lozan Mahkemesi'nin 7 Mart 2007 tarihli kararının teyit edildiği belirtildi.

Perinçek, 2005 yılında İsviçre'de düzenlenen bir konferans sırasında, "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" dediği gerekçesiyle, İsviçre'de Ermeni iddialarını "inkar" yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle 2007 yılında Lozan'da yargılanmıştı.

Lozan Mahkemesi, 6 ve 7 Mart günlerinde yaptığı duruşmalar sonunda, Perinçek'i 90 gün hapis cezası karşılığında her günü 100 İsviçre Frangı (yaklaşık 102 YTL) olmak üzere 9 bin İsviçre Frangı para cezasına çarptırmış ve bu cezayı iki yıl tecil etmişti.

Mahkeme ayrıca Perinçek'e 3 bin frank para cezası vermiş, sembolik olarak bu ülkedeki Ermeni cemaatine bin frank, davayı açan Sarkis Şahinyan'a 10 bin frank ödemesini istemişti.

Bu arada, Perinçek'in avukatı Laurent Moreillon, İsviçre yüksek mahkemesinin bu kararı üzerine, müvekkilinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) dava açacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious