Doğu Perinçek'in tutuklanma gerekçesi

Doğu Perinçek'in tutuklanma gerekçesi .11570
  • Giriş : 24.03.2008 / 12:38:00

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Doğu Perinçek, "Ergenekon terör örgütünün üst düzey yöneticisi olmak" ve "Devlete ait gizli belge ve bilgileri temin etmek" suçlarından tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Soruşturma kapsamında bugüne kadar tutuklananların sayısı 44'e ulaşırken, ilk kez bir sanık, 'yönetici olmak' suçundan tutuklanmış oldu.

Ümraniye'de ele geçirilen el bombalarına ilişkin başlatılan Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Serhan Bolluk, Adnan Akfırat, Ferit İlsever ve İbrahim Benli, dün saa 12.00 sıralarında Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Soruşturmayı yürüten üç savcı tarafından sorgulanan şüphelilerden İbrahim Benli serbest bırakılırken, Alemdaroğlu'nun da aralarında olduğu 4 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme sorgularının ardından 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilirken, Alemdaroğlu'nun ise hakkındaki delillerin tutuklanması için yeterli olduğu ancak yaşı ve sağlık durum göz önüne alınarak serbest bırakılmasına karar verildi. Alemdaroğlu'na ayrıca yurt dışına çıkış yasağı kondu. Adliye çıkışı açıklama yapan Alemdaroğlu, "Birileri, iktidar sahipleri Ergenekon üzerinden bir takım mesajlar iletmesini, Ergenekon üzerinden bir takım çalışmalar yapmasını mutlaka ödeyecektir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious