Doğu Türkistan, Gazze duyarlılığı bekliyor

Doğu Türkistan, Gazze duyarlılığı bekliyor.16614
  • Giriş : 06.07.2009 / 16:00:00

Türkiye'den, Gazze ve Filistin'e gösterilen duyarlılığın Doğu Türkistan için de gösterilmesini bekliyorlar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doğu Türkistan Dayanışma Derneği Genel Başkanı İsmail Cengiz, Türkiye'den taleplerinin Gazze ve Filistin'e gösterilen duyarlılığın Doğu Türkistan için de gösterilmesi olduğunu söyledi.

Doğu Türkistan Dayanışma Derneği Genel Başkanı İsmail Cengiz, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylarla ilgili olarak Türkiye'den taleplerinin Gazze ve Filistin'e gösterilen duyarlılığın Doğu Türkistan için de gösterilmesi olduğunu söyledi.

Cengiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 26 Haziranda Guanjı bölgesinde Çin'in en büyük oyuncak fabrikasından çalışan 600 kadar Uygur genci ile yaklaşık 2 bin Çinli arasında çatışma çıktığını anımsattı.

Bu çatışma sonucunda yaklaşık 30'a yakın Uygurlu genç kızın sopalarla öldürüldüğünü iddia eden Cengiz, Çin askeri yetkililerinin olaya seyirci kaldığını ve müdahalede bulunmadığını ileri sürdü.

Uygur erkeklerinin olaya dahil olmasıyla olayların sokağa taştığını, bunun üzerine Çin askerlerinin müdahalede bulunduğunu anlatan Cengiz, aradan 3-4 gün geçmesinden sonra masum Uygur gençlerinin tutuklanmaya ve gözaltına alınmaya başlandığını, sadece Guanjı'da 300'e yakın gencin tutuklandığı, 600 gencin gözaltına alınarak başka bir bölgeye götürüldüğü bilgisinin geldiğini kaydetti.

Aradan geçen zaman zarfında hiçbir Çinli'nin tutuklanmaması üzerine dün Urumçi'de halkın demokratik hakkını kullanmak, insanca yaşamak için kendiliğinden sokağa çıktığını, Taksim Meydanı gibi bir alanda binlerce insanın toplandığını ifade eden Cengiz, bunun üzerine polisin olaylarla baş edememesi nedeniyle askerlerin olaya müdahale ettiğini ve tanklarla gençlerin üzerine gidildiğini aktardı.

Cengiz, ''Gençlerimizi ezerek öldürüyorlar. Her yerden haber almaya çalışıyoruz. Bize gelen bir telefon haberine göre, '9 kişi bir köşeye sıkıştırılarak kurşuna diziliyor ve taranıyor'. Urumçi'de Uygurlar'ın yoğun olarak yaşadığı bölgede sıkıyönetim ilan edildiği bilgisi geliyor. Halka, askeri abluka uygulanıyor'' diye konuştu.

Bölgede geçmişten gelen bir sorunun bulunduğunu, bölgenin 1949'dan bu yana işgal altında olduğunu ifade eden Cengiz, geçmişte çeşitli tarihlerde bağımsızlık elde edildiğini anımsattı.

Guanjı'da 26 Haziranda meydana gelen olayların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bölgeyi ziyaretinden bir gün sonra gerçekleştiğine işaret eden Cengiz, ''Tabii ki olaylar netleşecektir. Büyük ihtimalle işçiler arasında bir tartışma olmuştur. Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretinden bir gün sonra bu olayların olması manidardır'' dedi.

''Bizim Türkiye'den talebimiz, Gazze ve Filistin'e gösterilen duyarlılığı Doğu Türkistan için de göstermesidir'' diyen Cengiz, ''Bölgeye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tavsiyeleriyle uluslararası bir gözlemci heyeti gönderilebilir. Çin hükümetinden bunu talep edebilir. Gözlemci heyeti olayı yerinden inceleyebilir. İnsan hakları örgütlerinin bu olayla ilgilenmesini sağlayabilir'' görüşünü ifade etti.

Hiçbir zaman terörist bir eylem içerisinde olmadıklarını söyleyen Cengiz, 30 milyon insanın kendi topraklarında özgürce, insanca yaşamak istediğini ve bunu kendi kimliklerini koruyarak yapmak istediklerini söyledi.

Türkiye'deki Doğu Türkistanlıların endişe içerisinde olduklarını ve bölgeden gelecek haberleri beklediğini kaydeden İsmail Cengiz, ''Bölgede bazen telefonları tamamen kesiyorlar. Olaylarda yaralanan veya ölen akrabalarımız olabilir. Akrabalarımın akıbetinden şüpheliyim. Türkiye'deki Doğu Türkistanlılar olarak bölgedeki akrabalarımızdan haber alamıyoruz. Bu konuda da Türkiye'nin müdahalede bulunmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*