Doğu Türkistan'da Cuma yasaklandı

Doğu Türkistan'da Cuma yasaklandı.10179
  • Giriş : 10.07.2009 / 08:36:00

Çin yönetimi, Doğu Türkistan camilerinde bu hafta Cuma namazı kılınmasını yasakladı. Kaşgar kentini yabancıların ziyaretine kapattı ve kentte bulunanların ayrılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son bir kaç gündür gösteri ve çatışmaların yaşandığı Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Urumçi'de camilerin bugün açılmaması emri verildiğini belirten Çinli yetkililer, Kaşgar kentine yabancıların ziyaretinin ise geçici olarak yasaklandığını kaydetti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, ''camilerin Cuma için kapatılmasının halk güvenliği için gerekli olduğunu, insanların bugün evlerinde kalarak dua edebileceklerini'' söyledi.

Kaşgar'daki yetkililer de, ''gazeteci ve yabancıların kentten ayrılmaları gerektiğini'' belirterek, ''kentte karışıklık olmadığını, ancak ziyaretçilerin güvenlikleri açısından bu kararın alındığını'' kaydetti.

Urumçi'deki olaylarda 156 kişinin öldüğünü ileri süren Çin yönetiminin açıklamasında, hayatını kaybedenlerle ilgili detay bulunmuyor.

Uygur kaynakları ise Urumçi'de çoğu Uygur Türkü olmak üzere 400'den fazla insanın öldüğünü, ayrıca diğer kentlerde de daha önce meydana gelen olaylarda yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*