Doğu ve Batı müzikle birleşti!

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

17 ülkeden 110 genç müzesyenin oluşturduğu “Doğu-Batı Divanı Orkestrası”, notaların evrensel diliyle, “birlikte yaşama kültürü ve barış” mesajı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) davetiyle İstanbul’a gelen, 2003 yılında vefat eden Filistinli entelektüel Edward Said ile günümüzün en iyi Mozart ve Beethoven yorumcularından biri olarak bilinen 7 Grammy Ödülü sahibi Daniel Barenboim’in 1999’da kurduğu orkestranın Topkapı Sarayı Aya İrini Müzesi’ndeki konseri büyük ilgi gördü.

Franz Peter Schubert’in “Alabalık Beşlisi”ni piyanoda seslendiren Barenboim, konser sırasında kendisini uzun süre alkışlayanizleyicilere hitaben, “İlk kez geldiğim İstanbul’da böylesine seçkin bir toplulukla birlikte olduğum için kendimi şanslı hissediyorum” dedi.

Konserde, aralarında tek Türk sanatçı Orhan Çelebi’nin de bulunduğu ve yaşları 14-25 arasında değişen 110 müzisyenin oluşturduğuDoğu-Batı Divanı Orkestrası, Daniel Barenboim yönetiminde Ludwig Van Beethoven’in Leonora Uvertürü ve Johannes Brahms’ın 1. Senfoni’sini seslendirdi.

İzleyiciler konserin ardından orkestrayı uzun süre ayakta alkışlarken, şef Barenboim, kendisine verilen bir deste çiçeği de orkestra üyelerine dağıttı.

Konseri, aralarında Edward Said’in eşi Mariam Said, İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Mordehai Amihai, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile sanat ve medya dünyasından birçok ünlü isminde aralarında bulunduğu yaklaşık 1000 davetli izledi.

Orkestrada bulunan Suriye ve Lübnanlı müzisyenlerin, bölgede yaşanan savaşa tepki olarak katılmadığı İstanbul’daki konserin ardından Doğu-Batı Divanı Orkestrası’nın, turne kapsamında Brüksel, Paris, Berlin, Weimar ve Milano’da konser vereceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious