Doğu ve Güneydoğu oyları için AKP'ye tehdit suçlaması

Doğu ve Güneydoğu oyları için AKP'ye tehdit suçlaması.18321
  • Giriş : 13.08.2007 / 11:39:00

DTP'li vekil, AKP'nin Doğu ve Güneydoğu'da "Yeşil kartlarınızı alırız" tehdidiyle oy topladığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak , AKP'nin Doğu ve Güneydoğu'da "Yeşil kartlarınızı alırız" tehdidiyle oy topladığını iddia etti. Kışanak, kendilerine verilmek istenen oyların da birleşik oy pusulası nedeniyle yanlış işaretlenerek başkalarına gittiğini söyledi.

Kışanak ile PKK üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu yargılandığı sırada İstanbul'dan bağımsız milletvekili seçilen, daha sonra da DTP'ye katılan Sebahat Tuncel, DTP Genel Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kışanak propaganda döneminde, AKP'nin Doğu ve Güneydoğulu seçmeni tehdit ettiğini öne sürdü.

Kışanak, "AKP'liler, 'Biz, DTP'lilerden daha iyi Kürtçe biliriz, bize oy vermezseniz yeşil kartınızı alırız' diyerek oy topladılar" dedi. Tuncel ve Kışanak, hükümetin sivil anayasa hazırlamasına destek vereceklerini de belirtti. Kültürel haklar, ifade özgürlüğü gibi alanlarda sorunlar yaşandığını belirten Kışanak, yeni anayasanın katılımcı bir anlayışla hazırlanmasını istedi. Kışanak, "Kürt halkının ne istediğini anlamak lazım'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious