Doğu ve Güneydoğu'dan Karadeniz'e fındık göçü başladı

Doğu ve Güneydoğu'dan Karadeniz'e fındık göçü başladı.21056
  • Giriş : 31.07.2007 / 22:11:00
  • Güncelleme : 31.07.2007 / 22:03:39

Fındık toplama sezonunun başlamasıyla birlikte Karadeniz Bölgesi'ne fındık işçiliği akını başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fındık toplama sezonunun başlamasıyla birlikte özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden çalışmak için Samsun ve Ordu gibi kentlere gelen onlarca aile kendilerine iş verecek bahçe sahiplerini bekliyor.
Her yıl fındık toplama mevsimi öncesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin çeşitli illerinden Samsun ve Ordu'ya gelen aileler, fındık sezonun başlamasıyla birlikte kısa süreli de olsa iş imkanına kavuşuyor.
Çoğunlukla Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Mardin ve Muş gibi illerden gelerek Samsun'da Terme, Salıpazarı ve Çarşamba yöresinde, Ordu'da ise Melet Irmağı yakınlarında kurdukları derme-çatma çadırlarda olumsuz koşullarda barınan aileler 15-20 gün süreli çalışma imkanı bulabiliyor.
Geçen yıl günlüğü 13 YTL olan ücretler bu yıl 18 YTL'ye yükselirken, yemek ve barınma ihtiyaçları bahçe sahileri tarafından karşılanan işçi ücretleri ise yöreye göre değişiklik gösterebiliyor.
Ordu'ya Güney Doğu'dan gelenler arasında bulunan Muzaffer Ötüm, en büyük sıkıntılarının olumsuz yaşam koşulları olduğunu söyledi.
Birkaç yıldan bu yana fındık döneminde Karadeniz yöresine geldiklerini belirten Ötüm, şunları kaydetti:
''Ordu'ya birkaç yıldır geliyoruz. Ekonomik durumumuz iyi olmadığı için fındık sezonu akrabalarla birlikte fındık toplamak için fındık bölgelerine gidiyoruz. Ancak her yıl olduğu gibi bu yıl da ilgisizlikle karşı karşıyayız. Konakladığımız yerlerde içecek su bulamıyoruz. Geleli iki gün oldu, çocuklarımız hasta oldu. Temiz içme suyunu 200 metre ilerideki camiden alıyoruz. Elbiselerimizi ise Melet Irmağında yıkıyoruz. Belediyenin bize sahip çıkmasını istiyoruz.''
Öte yandan kiraladıkları kamyonlar ve kendi araçlarıyla gelen fındık işçilerinin can güvenliğini ise konukladıkları bölgede görev yapan polis ya da jandarma ekipleri sağlıyor.
''İşçi başı'' olarak adlandırılan sorumlular tarafından işçilerin kimlikleri güvenlik güçlerine verilerek GBT sorgulaması sağlanırken, ayrıca işçilerin hangi bölgeye gidecekleri, kaç gün kalacakları da tutanağa işlenerek takip altında tutuluyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious