Doğu yağmura teslim: 5 ölü

Doğu yağmura teslim: 5 ölü.28779
  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Türkiye son yılların rekor yağışını alıyor. Doğu'da etkili yağış hayatı felç etti. Van ve Şanlıurfa'da toplam 4 kişi hayatını kaybetti. Siirt ve Van'da evleri su bastı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önceki gün başlayan ve aralıklarla devam eden sağanak yağış, Şanlıufra'nın Ceylanpınar ilçesinde dün öğleden sonra etkisini artırdı.

Etkili yağış nedeniyle, ilçe emniyet müdürlüğüne ait lojmanın bodrum katında bulunan, kalorifer teknisyeni Hayrettin Yılmaz'a ait evi su basması sonucu evde bulunan Alaattin Anık (19) boğuldu. İlçeye bağlı Yukarı Karataş köyünde ise bir otomobil sele kapılması sonucu içinde bulunan altı kişiden 2'sinin boğulduğu öğrenildi.

Ceylanpınar Kaymakam Vekili Yalçın Yılmaz, dün meydana gelen olayın ardından bazı vatandaşların kriz merkezine, Yukarı Karataş köyünde isimleri henüz belirlenemeyen 2 kişinin otomobilleriyle birlikte kaybolduğunu ihbar ettiğini belirtti. Köylülerin ifadelerine göre; bu kişilerin sel sularına kapıldığını sandıklarını aktaran Yılmaz, ''Kayıp vatandaşlarımızın bulunması için arama çalışmalarımız sürüyor. Bu kişilerin sel sularına kapılıp sınırı geçmiş olma ihtimaline karşın, Suriyeli makamları da uyardık. Şu anda Suriye tarafında da arama çalışmaları yapılıyor. Ayrıca 2 ambulansımız sınır kapısında hazır bekletiliyor'' dedi.

Etkili yağış nedeniyle evlerinde hasar oluştuğunu belirten 200 civarında vatandaşın sabah saatlerinden itibaren dilekçelerle kriz merkezine müracaat ettiğini aktaran Yılmaz, yapılan başvuruların en kısa sürede değerlendirileceğini kaydetti. İlçede aşırı yağış sonrası oluşan sel nedeniyle yaklaşık 300 civarında evde hasar meydana geldiğini düşündüklerini ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: ''Dün etkili olan yağışın ardından yaşanan su baskını ve sel nedeniyle meydana gelen hasarın tespiti için komisyon oluşturuldu. Arkadaşlarımız selden zarar gören mahallerde incelemelerini sürdürüyor. Kısa süre içerisinde temizlik çalışmalarına da başlanacak. Ayrıca barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımız için Ceylanpınar Tarım İşletmesine ait misafirhaneyi kullanacağız.''

ÇÖKEN ÇATININ ALTINDA CAN VERDİ

Van'ın Özalp İlçesinde de etkili olan yağış nedeniyle bir evin çatısının çökmesi sonucu 1 çocuk öldü. Alınan bilgiye göre, ilçenin Yukarı Oymaklı köyünde geceden itibaren devam eden yağış nedeniyle toprak bir evin çatısı çöktü. Çatısı çöken evde bulunan 5 yaşındaki Meral Naylon hayatını kaybetti. Otopsi amacıyla Devlet Hastanesinde kaldırılan Naylon'un cesedi daha sonra toprağa verilmek üzere köyüne gönderildi.

SİİRT'TE EVLERİ SU BASTI

Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel, yaptığı açıklamada, dün geceden bu yana aralıklarla yağan yağmur nedeniyle Kooperatif Mahallesi ve Yeni Mahalle'deki bazı evleri su bastığını söyledi.

Belediyenin tüm ekiplerinin su baskınları ihbarlarını değerlendirdiğini ifade eden Ertemel, “Alpaslan İlköğretim Okulundaki suyu boşalttık. Eruh yolu üzerinde bulunan 75. Yıl Kadın Doğum Hastanesinin bodrum ve alt katlarını sular bastı. Kalorifer tesisatı ve depoların büyük zarar gördüğü hastanede sular boşaltıldı” dedi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious