Doğu yaza, batı kışa hasret

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı ve tipi nedeniyle 747 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgiye göre, kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da 380, Erzincan'da 124, Kars'ta 118, Tunceli'de 84, Ardahan'da 32 ve Muş'ta 9 olmak üzere toplam 747 köy yolu ulaşıma kapandı. Bayburt'ta da merkez, Aydıntepe ve Demirözü ilçelerinde toplam 168 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, gece en düşük hava sıcaklıklarının Erzincan'da 1, Kars ve Ağrı'da sıfır, Iğdır'da 6, Erzurum ve Ardahan'da ise eksi 3 derece olarak ölçüldüğünü söylediler. Şehir merkezlerindeki kar kalınlıkları Erzurum'da 35, Ağrı'da 24, Ardahan'da 9 ve Kars'ta 4 santimetre olarak ölçüldü.

Kar yağışının aralıklarla gün boyunca devam edeceği, yarından itibaren bölgeyi terk edeceği bildirildi.

KARA YOLLARINDA DURUM

Karayolları 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, gece boyunca devam eden kar ve tipi nedeniyle Erzurum'da Karayazı-Elmalıdere, Tekman-Gökoğlan, Karayazı-Göksu, Erzurum-Bingöl Çat ayrımı, Erzurum-Narman Pasinler ayrımı ile Ardahan-Şavşat kara yolunun kapalı olduğu bildirildi.

HAVA ULAŞIMINA KAR ENGELİ

Kars'taki yoğun kar yağışı nedeniyle THY'nin Ankara-Kars seferi iptal edildi.

Kars'ta sabah saatlerinden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı yüzünden Ankara-Kars seferi önce ertelendi, ardından kar yağışının aralıksız sürmesi üzerine iptal edildi. Yetkililer, Kars'taki hava koşullarının normale dönmesiyle birlikte bu ile uçak seferlerine yeniden başlanacağını bildirdiler.

HAKKARİ-ŞIRNAK KARA YOLUNA ÇIĞ DÜŞTÜ

Dün geceden itibaren etkili olan kar yağışı, kent merkezinde hayatı etkiledi.

Kar kalınlığının 30 santimetreyi bulduğu kent merkezinde, vatandaşlar, ev ve iş yerlerinin önündeki karları temizledi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinden alınan bilgiye göre, kar yağışı nedeniyle 29 köy yolu ulaşıma kapandı. Sabah saatlerinde başlatılan yol açma çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.

Bu arada, Hakkari-Şırnak kara yolunun, Çığlı mevkisine çığ düşmesi sonucu ulaşıma kapandığı, Karayolları 114. Şube Şefliği ekiplerinin yolun açılması için çalışma başlattıkları belirtildi.

ARDAHAN-ŞAVŞAT KARA YOLUNDA 14 KİŞİ MAHSUR KALDI

Öte yandan yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle Erzincan-Sivas kara yolunun 45. kilometresinde bulunan Sakaltutan mevkisinde yol ulaşıma kapandı. Erzincan'dan Sivas istikametine gidecek araçlara izin verilmezken, yolcu otobüsleri de terminalde bekletiliyor.

THY'nın bugün Kars'a düzenleyeceği İstanbul ve Ankara uçak seferleri de olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Artvin'den Ardahan'a gelen Özay Aras'ın kullandığı 08 EA 335 plakalı minibüs, Ardahan'a 14 kilometre mesafede mahsur kaldı.

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin zaman zaman kaybolduğu kara yolunda mahsur kalan 14 kişinin kurtarılması için kar yağışı ve tipinin durması bekleniyor.

YAĞIŞLI HAVA ÇARŞAMBA GÜNÜ YURDU TERK EDECEK

Hafta sonu tüm yurtta ekili olan yağışlı havanın, bugün yurdun kuzey ve doğu bölgelerinde, yarın doğu Karadeniz ile doğu Anadolu'nun doğusunda etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor. Yurt genelinde 4 ila 6 derece azalan hava sıcaklığının yarın yurdun kuzeybatı kesimlerinde, Çarşamba günü tüm yurtta tekrar artması bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yapılan yazılı açıklamaya göre; yağışla birlikte yurt genelinde 4 ila 6 derece azalan hava sıcaklığının yarın yurdun kuzeybatı kesimlerinde, Çarşamba günü tüm yurtta tekrar artması bekleniyor.

AKDENİZ VE EGE'DE HAVA SICAKLIKLARI 20 DERECE

Yurdun Doğu bölgeleri ağır kış koşullarının etkisindeyken Özellikle Akdeniz ve Ege Bölgeleri'nde sıcaklıklar 20 derece civarında seyrediyor. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşlar parklara ve denize akın ediyorlar.

Antalya'DA DENİZE GİRMEK YERİNE YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPIYORLAR

Antalya'nın Alanya ilçesini tercih eden turistlerin yeni gözdesi yamaç paraşütü.

Hava sıcaklığının 22 dereceyi bulmasını fırsat bilen turistler, denize girmek yerine yerden metrelerce yükseklikte Alanya manzarasını seyretmeyi tercih ediyor. Kimi turistler rüzgar nedeniyle zor anlar yaşarken, kimileri de Alanya'yı kuş bakışı izlemenin keyfini çıkarıyor.

Turistlerin ilgisini çeken yamaç paraşütünün mekanı olan Dinek'te gökyüzü paraşütlerle doldu. Yamaç paraşütü tutkunlarından Veysel Arısoy, Alanya'nın bu spor için en ideal yerlerden biri olduğunu söyledi.

Yıllardır yamaç paraşütü yaptığını belirten Arısoy, "Bazen istemediğimiz küçük çaplı vakalarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Ama ben bugüne kadar asla yılmadım. Bu sporu çok severek ve isteyerek yapıyorum. Bu sporun verdiği adrenalin ve heyecan başka sporlarda yok. Denizden 380 metre yüksekliği olan Hıdırilyas eski kilise yakınlarındaki yamaçtan uçuyorum. Olağanüstü zevkli bir spor. Anlatılmaz yaşanır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious