Doğubayazıt'ta bir ışık yandı

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Gama Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, önceki gün anne ve babası adına Iğdır'da yaptırdığı yurdun açılışından sonra ikinci mutluluğu aynı gün Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde yaşadı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üçer'in Sarıkamış Muharebesi'nde 87. Alay Komutanı iken şehit düşen dedesi Ali Lütfullah adına 500 bin YTL harcayarak yaptırdığı 100 öğrenci kapasiteli yurdun açılış töreninde ev sahipliğini Doğan Gazetecilik ve Milliyet İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Milliyet İcra Kurulu Üyesi Tijen Mergen, Milliyet Yayın Danışmanı Nurcan Akad ve Proje Koordinatörü Nilgün Yorgancılar yaptı.
Açılışa Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, AKP Ağrı Milletvekili Naci Arslan, Vali Halil İbrahim Akpınar, Doğubayazıt Kaymakamı Cemalettin Demircioğlu, Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay, Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Erol Üçer, eşi Mine Üçer'le birlikte katıldığı törendeki konuşmasında, "Bugün çocuklarımıza yeni bir şansın doğduğu bir günü kutlamak için bir aradayız. Hepimiz biliyoruz ki, ülkemizin en büyük sorunlarından birisi eğitim ve özellikle kız çocuklarının eğitimi. Burada eğitim alacak kızlarımızın hayata bakışları fevkalade daha güzel olacak. Milliyet yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bu kampanyayla yurtlar yapılmasını ve yeni şanslar yaratılmasını diliyorum" dedi.

Küreselleşmeyi kavramalıyız
Şener de, "Burada bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum" diye başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Milliyet'in 'Baba Beni Okula Gönder kampanyası' demeyeceğim, seferberliği münasebetiyle bir aradayız. Yarınlara güçlü ulaşabilmek, güçlü bir birey olarak yolumuza devam edebilmek için dünyada olup bitenleri anlamak, iyi yorumlamak ve iyi yönetmek zorundayız. Ülke olarak küreselleşmenin neresindeyiz sorusunu sormak ve cevabını doğru almak durumundayız.
Doğubayazıt'ta bir ilköğretim okulunda eğitime başlayan öğrenciler, ABD'deki ve Japonya'daki öğrencilerle de rekabet ediyorlar. İşte böylesine bir dünyada elbette fiziki imkânları yerinde, eğitim kalitesinin yükselmiş olduğu bir eğitim programının gençlerimize sunulması ve hazırlanması hepimizin görevidir.
İşte bu yurt devlet-millet kaynaşmasının bir ifadesi olması açısından ve bir büyük gazetemizin yürüttüğü kampanyayla Türkiye'nin bir ucunda gencecik çocuklarımız için daha uygun eğitim alma koşullarını oluşturma heyecanını buraya taşıdığı için anlamlı ve önemlidir. Milliyet'in yöneticilerine ve Üçer'e teşekkür ediyorum."

Hanzade Doğan: Bu bir toplumsal seferberlik

Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, BBOG'ye hiçbir zaman kampanya gözüyle bakmadıklarını vurguladı

Doğan Gazetecilik ve Milliyet İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan da şunları söyledi:
"Bundan bir yıl önce Türkiye'de bir milyona yakın kız çocuğunun okula gidemediği gerçeğinin karşısında Milliyet olarak sessiz kalamayacağımıza karar verdik. Toplumunun yarısını eğitimden mahrum bırakan bir ülkenin sakat kalmaya mahkûm kalacağı bilimsel olarak da kabul edilmiştir. O gün ağırlıklı olarak kız çocuklarımızın çığlığına kulak verdik ve seferberlik başlattık.
Ve hiçbir zaman buna bir kampanya gözüyle bakmadık. Bu tamamen toplumsal seferberlikti. Okumayan kız çocuğumuz kalmayıncaya kadar bu seferberliğin arkasında duracağız.
Bu yolda bize okurlarımızdan çok büyük destekler geldi. Hayırsever işadamımız Erol Üçer'in yaptığı sosyal sorumluluk kampanyalarını biliyoruz, bizi de kırmadı. Kamil Koç aynı zamanda hobi odalarını yaptırdı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.
Ümit ediyorum ki, bu yurtta ileride avukat olacak, bilim insanı olacak pırıl pırıl genç kızlar yetişir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious