Doğu'da bir ilk

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen '11. İlköğretim Matematik Olimpiyatları'nda Doğu Anadolu'da ilk kez bir devlet okulu öğrencisi madalya kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vali Vefik Kitapçıgil İlköğretim Okulu son sınıf öğrencisi Selvitopi'nin kazandığı madalya sonrası Doğu Anadolu'da ilk defa bir devlet okulu olimpiyatlarda ismini duyurmuş oldu.

Olimpiyatlara katılma hakkı kazandıktan sonra çevresindekilerin kendisiyle 'kazanamaz' diye dalga geçtiklerini anlatan Zeynep Selvitopi, "Ancak bu sözlerden sonra çok çalıştım. Elde ettiğim başarı sonrası çok mutluyum." ifadelerini kullandı. Elektronik mühendisi olmayı hedeflediğini söyleyen Selvitopi, çalışmalarında büyük desteği olan annesine de teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Devlet okullarındaki öğrencilerin imkanları değerlendirmesi halinde bir çok başarıya imza atabileceğini anlatan Zeynep Selvitopi, "İki yıl boyunca dershaneye gittim. Derslere çalışırken eksik konularımı tamamlayıp ardından da örnek soruları çözdüm. Ders çalışırken farklı kaynaklardan yararlandım. Canım sıkıldığında ise müzik de dinledim televizyon da izledim. Başarımda emeği geçen aileme, öğretmenlerime ve ablalarıma teşekkür ederim." şeklinde konuştu.

Baba Ahmet ve anne Necibe Selvitopi ise çocuklarının başarısının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Ahmet Selvitopi, özel okulların, kızına ücretsiz eğitim imkanı sağladığını, ancak çocuğunun duygusal bir yapıya sahip olması nedeniyle öğretmenlerinden ayırmak istemediğini kaydetti.

Eğitimin önce okulda başladığına dikkat çeken Vali Vefik Kitapçıgil İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Mehmet Buğday da "Bir öğrenci baskı ve dayatmalarla başarılı olamaz. Eğitim önce ailede başlar, okul ve aile işbirliği ile başarıyı yakalar." şeklinde konuştu. Zeynep'in başarısının doğuda ilk defa bir devlet okuluna madalya ünvanınını kazandırdığını söyleyen Buğday, "Öğrencimiz aldığı madalya ile bizi gururlandırdı. Hedefimiz diğer öğrencilerimizin de olimpiyatlarda madalya almasını sağlamak." ifadelerini kullandı.

Zeynep'i 'öğretmenlerine ve arkadaşlarına saygılı bir kişi' olarak nitelendiren sınıf öğretmeni Alpaslan Topçu ise "Zeynep kendi halinde okula gidip gelen bir öğrencimiz. Arkadaşlarına ve bizlere karşı oldukça saygılı bir kişiliğe sahip. Aynı zamanda aktif bir öğrencimiz. Başarısıyla bizi gururlandırdı." dedi.

Diğer taraftan TÜBİTAK'ın düzenlediği '11. İlköğretim Matematik Olimpiyatları'nda bronz madalya kazanan Zeynep Selvitopi, madalyasını Aralık ayında alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious