Doğu'da büyük bir deprem olursa?

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Bayındırlık Bakanı Ömer Faruk Özak, hem kredi, hem de tecrübelerinden faydalanmak için bürokratları ile birlikte Japonya’ya gidiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Taymaz, yaptıkları çarpıcı araştırmalara da değinerek şöyle dedi: “Daha önce köprüler ve viyadük için yardım almıştık. Biz yaklaşık 5 yıl boyunca Doğu Anadolu Fay Hattı’nda bulunan 2 bin 255 köy, 865 mezrada 240 bin yapı üzerinde çalışma yaptık. 150’den fazla teknik ekibimiz buralarda uzun süre çalıştı. Burada insanlarımız dereden aldıkları su ve çamurlarla ev yapmışlar. Yerel malzemeler kullanılmış. Olası 6 şiddetindeki bir depremde bu bölgede bulunan yapıların yüzde 58’nin (yaklaşık 144 bin) hasar görebileceğini tespit ettik. Projenin en önemli ayağı finans. Bunu sağlayamadığımız sürece projenin ayağı topal kalıyor. Yapılacak çalışma kapsamında sadece Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün değil, afet yönetiminin tüm birimleri, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) gibi kuruluşlar koordineli olarak çalışacak.”

’Ciddi paralara ihtiyaç var’
Mühedislerin hiçbir zaman deprem yönetmeliğini gözönünde tutmadığını söyleyen Mustafa Taymaz, “Yapılarımızda çok büyük mühedislik hataları var. deprem yönetmeliğini gözönünde bulundurmadan yapmışlar. Kaderciliği tercih etmişler. Bina düzey olarak tutuyorsa tamamdır mantığından gitmişler. Yapı denetim hataları var. Belediyelerden gelen tekniği bilmeyen kişiler, binaya bakıp yapı denetim ruhsatı vermişler. Bu konuda toplum bilincini oluşturamadık. Bir an önce güçlendirilmesi gereken yapılarımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Para miktarını teleffuz edemem ama ciddi paralara ihtiyaç var” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious