Doğuda gergin bir pazar daha!

Doğuda gergin bir pazar daha!.19440
  • Giriş : 26.10.2008 / 16:26:00

DTP'nin Hakkari'de düzenlediği miting öncesi kepenkler kapatıldı, yapılan gösteriye 5 bin kişi katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğu'da manzara değişmiyor. DTP'nin Hakkari'de düzenlediği miting öncesi kepenkler kapatıldı, yapılan gösteriye 5 bin kişi katıldı. apatılınca kent hayalete döndü. Gaziantep'de çıkan olaylarda kent savaş alanına dönerken, Cizre'de de olaylar vardı.

Hakkari'de DTP tarafından düzenlenen 'Ne Ergenekon, Ne AKP Çözüm Demokratik Cumhuriyet'te' adlı mitinge yaklaşık 5 bin kişi katıldı. DTP'nin yaklaşık 1 haftadan bu yana hazırlık yaptığı mitinge katılanlar, sabah saatlerinden itibaren Altay Caddesi üzerinde bulunan DTP İl binası önünde toplanmaya başladı. Aralarında, DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, çevre il ve ilçe DTP'li belediye başkanlarınında buluduğu yaklaşık 1000 kişi, buradan mitingin yapılacağı Merzan Mahalalesi'ne doğru yürüdü. Yürüyüş sırasında terörist başı Abdullah Öcalan ve terör örgütü PKK lehine slogan atıldı. Yürüyüşe katılanlar mitingin yapılacağı Merzan Mahallesi'ndeki toprak sahaya geldi. Mitinge katılanlar burada, polis tarafından aramadan geçirilerek alana alındı. Geceden bu yana kent merkezinde geniş güvenlik önlemleri alan polis, kentin giriş ve çıkışlarında kimlik kontrolü yaparken, çevre il ve ilçelerden de çevik kuvvet polislerinin takviye olarak kente geldiği belirlendi. Mitingin yapıldığı toprak sahada, olası olaylara karşı DTP de 200 kişi görevlendirdi.Toprak sahadaki miting, saat 10.00'da başladı. Mitingte katılanlar, Kürçe şarkılar eşliğinde halay çekerken, Kürtçe 'Biji Serok Apo' (Yaşasın Başkan Apo), 'İmralı Kapatılsın', 'Sınır ötesine ve savaşa hayır', 'Gençlik Apo'nun fedaisidir', 'PKK halktır, halk burada' sloganları attı. 'İşkence insanlık suçudur', 'Irak gibi olmak istemiyoruz', 'Çözüm tecritte değil, diyalogdadır' pankartlarının açıldığı mitingde, ayrıca Öcalan posterleri ve PKK'yı simgeleyen resimlerin yer aldığı gazeteler de taşındı.

Hakkari'nin Merzan Mahallesi'nde bulunan toprak sahada düzenlenen miting devam ederken, Şemdinli İlçesi'nde bugün kepenkler açılmadı.

GAZİANTEP SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Gaziantep'te basın açıklaması sonrası izinsiz yürüyüş yapmak isteyen Demokratik Toplum Partisi (DTP) yandaşları ile polis arasında arbede çıktı. Sokakları savaş alanına çeviren gerginlik sırasında çok sayıda polis atılan taşlardan yaralanırken, gazeteciler de biber gazından etkilendi.

DTP Şahinbey İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen basın açıklaması sonrası eylem yapılacağı bilgisini alan Gaziantep polisi sabah saatlerinden itibaren bina önünde önlem aldı. Binada arama yapan Terörle Mücadele Ekipleri eylemlerde kullanılmak üzere toplandığı sanılan bir çuval dolusu taş buldu. Binanın bulunduğu cadde üzerindeki Emine Karslıgil İlköğretim Okulu önünde toplanan çocuklarla Futbol maçı yapan polisler olası gerginliği engellemek için tedbir aldı. Bina içinde basın açıklamasını yapan grup ardından dışarı çıkıp çevreden gelen kalabalıkla birleşerek eylem yapmak istedi. Aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 500 kişi, bölücübaşı Abdullah Öcalan ve PKK lehine slogan atıp polisleri taş yağmuruna tuttu. Biranda ortalık savaş alanına dönerken, polis gruba gaz bombası atıp, biber gazı sıkarak müdahale etti. Bu sırada çok sayıda polis atılan taşlardan yaralanırken gazeteciler de biber gazından etkilendi. Ara sokaklara dağılan göstericiler taş yağmurunu buradan da sürdürdü. Panzerlerle ara sokaklara giren polislerin dağıttığı göstericiler zaman zaman küçük gruplar halinde toplanıp eylemlerini sürdürdü.

CİZRE'DE GÖSTERİYE MÜDAHALE

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde izinsiz gösteri yapan PKK terör örgütü yandaşı yaklaşık bin kişilik grup, kendilerini uyaran polislere taş attı. Bunun üzerine polis, gruba biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler, polise taş atmayı sürdürdü.

Bugün öğlen saatlerinde ilçe merkezinde toplanan yaklaşık bin kişi, Türk savaş uçaklarının 17 Ekim günü Kandil Dağı'na yaptığı hava operasyonda öldürülen PKK'lı terörist İbrahim Işıklı için kurulan taziye çadırının bulunduğu Dağkapı Mahallesi'ne yürümek istedi. Güvenlik güçlerinin uyarılarını dikkate almayan göstericiler, polise sık sık taşlı ve sopalı saldırıda bulundu. Bunun üzerine polis, göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı. Ara sokaklara kaçan göstericiler, polise taşlı saldırılarını sürdürdü. Olayların yaşandığı E-24 karayolu karayolu trafiğe kapatıldı. İlçede gösterilerle polisler arasındaki olaylar yer yer ara sokaklarda sürdü. Olayları izleyen 3 muhabiri İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götüren polis, çektikleri kamera görüntülerini sildikten sonra onları serbest bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*