Doğu'da görev yapacak ikinci grup komandolar atandı

Doğu'da görev yapacak ikinci grup komandolar atandı.22007
  • Giriş : 02.01.2008 / 16:16:00

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya yönelik operasyonları sınır içi ve sınır ötesinde yoğunlaştırdığı dönemde profesyonel orduda ikinci adım atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Jandarma Genel Komutanlığı, Şırnak ve Hakkari’deki Jandarma Komando Tugayları ile özel jandarma birliklerinde görev yapacak ikinci grup komandoların atamasını yaptı. İl jandarma komutanlıklarına gönderilen yazıda, adayların atama emirlerini tebellüğ ederek 13 Ocak 2008’e kadar İzmir Foça Jandarma Okullar Komutanlığı’nda bulunmaları gerektiği belirtildi.

Jandarma Genel Komutanlığı, profesyonel ordunun ilk adımı olan 400 uzman jandarma komandonun atamasını kasım ayının ilk haftasında gerçekleştirmiş ve komando adayları 18 Kasım’da eğitime başlamıştı.

13 Ocak’ta eğitime başlayacak 192 uzman jandarma komando daha sonra Hakkari ve Şırnak’ta bulunan Jandarma Komando Tugayları ile özel jandarma birliklerinde görev yapacak.

ALTI AYDA HAZIR

6 ay süreyle eğitim alacak olan jandarma komandolar, zor arazilerde, günde en az 25-30 kilometre yürüyerek, teröristlerle temas sağlayabilecek, çatışmaya girebilecek ve onları etkisiz hale getirebilecek şekilde eğitilecek. Uzman komandolar, mayın ve patlayıcı maddeleri tanıma, tespit etme, etkisiz hale getirme, çatışma bölgesinde teröristlerin üzerine yerleştirilen patlayıcılara müdahale etme ve bomba düzenekleri konusunda da yetiştirilecek.

Eğitim süresince psikolojik harekat eğitimi alacak olan jandarma komandolar, dik, kayalık arazilerde her şart altında savaşabilme yeteneğine sahip olacak.

SINIRDA 1 OCAK 2008

ŞIRNAK’ta devam eden operasyon kapsamında Mehmetçik yeni yılın ilk günü de arama-tarama faaliyetlerini sürdürdü. Şanlıurfa’nın Birecik İlçesi’nde de Suriye sınırında yakalanan ve PKK’lı oldukları tespit edilen 2’si Suriye uyruklu 4 terörist ile 2’si yardım ve yataklık yapan toplam 6 kişi adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious