Doğu'da sel Batı'da kar!

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Güneydoğu'da selin yaraları sarılmaya çalışılırken Marmara, kar yağışlı havanın etkisine girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da dün 05.20'de başlayan kar yağışı kısa sürede Megakent'i beyaz bir örtüye bürüdü. Mevsimin ilk karı, haftasonu olmasına rağmen sabah saatlerinde trafikte ciddi aksamalar yaşanmasına neden oldu. Bazı İDO ve feribot seferleri de iptal edildi. Bolu Dağı Düzce kesiminde yoğun sis ve kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Karayolları ekipleri gece boyunca yolları açık tutmak için tuzlama çalışmaları yürüttü. Yüksek kesimlerde kar kalınlığının 20 santimetreye kadar ulaştığı belirtildi.

SICAKLIK 2 DERECE
Karadeniz'de fırtına nedeniyle dalga boyu 4 metreye yükselirken, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Kocaeli, Zonguldak, Bursa da mevsimin ilk karıyla tanıştı. Sıcaklıklar 2 dereceye kadar düşerken, yağışın bugün de aralıklarla süreceği belirtiliyor.

Bilanço korkunç!
GüneydoĞu'daki selin bilançosu netleşiyor. Batman'da hasar tespit komisyonunca yapılan çalışmalarda şu ana kadar sel ve su baskınlarından 3 bin 685 bina ve 370 işyerinin etkilendiği belirlendi. 120 binanın ağır hasarlı ve yıkık, 64'ünün orta hasarlı, 53'ünün az hasarlı olduğu tespit edildi. Bitlis'in Ahlat İlçesi'nde içme suyu şebekesi kullanılamaz hale geldi. Mardin Valiliği ise 9 ilçe ve 90 yerleşim biriminde 489 ev ve 39 iş yerinin zarar gördüğünü bildirdi.

Etkili yağış uyarısı
HALEN yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde devam eden yağışların şiddetini daha da artırarak süreceği bildirildi. Meteoroloji, yağışların Muş, Bingöl Tunceli, K.Maraş, Erzincan, Gaziantep, Batma, Trabzon, Giresun başta olmak üzere Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güney ve batısında etkili olacağını kaydetti.

Devlet şefkat elini uzattı
Selin yıktığı Batman, Diyarbakır, Şırnak'ta devlet yaraları sarmak için seferber oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri, 2660 asker, 91 iş makinesi, 194 askeri araç ve 3 helikopterle bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. Günlük yemek ihtiyacı da Mehmetçik tarafından karşılanıyor. Aynı şekilde polis teşkilatı da yaraların sarılması için var gücüyle çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious