Doğu'da Sibirya soğukları

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

DOĞU Anadolu'da bir hafta önce başlayan ‘Sibirya soğukları’ etkisini artırarak sürdürüyor. Erzurum ve Ağrı'da termometreler sıfırın altında 27 dereceyi gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Sibirya soğuklarının etkisi, önümüzdeki günlerde de devam edecek. Bölgede yoğun olarak sis de görüleceğini belirten uzmanlar, hafta sonuna kadar kar yağışı beklemediklerini söyledi.

Yapılan ölçümlere göre, dün gece hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Erzurum ve Ağrı’da 27, Kars’ta 24, Ardahan’da 23, Iğdır’da 20, Erzincan’da 15, Muş’ta 14 dereceyi buldu. Günün en yüksek sıcaklığı ise yine sıfırın altında olmak üzere Erzurum’da 13, Ağrı’da 12, Kars ve Ardahan’da 9, Iğdır’da 6, Muş, Erzincan’da 4 derece oldu.
Şiddetli soğuklarla birlikte başta Erzurum olmak üzere Ağrı, Iğdır, Kars’ta önemli ölçüde hava kirliliği gündeme geldi. Özellikle akşam ve sabah saatlerinde yoğur olarak görülen hava kirliliği özellikle çocukları ve yaşlıları etkiliyor. Erzurum Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ayhan Yiğit, üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hasta sayısında önemli bir artış yaşandığını belirtti. Başhekim Yiğit, “Soğuk ve kirli havalarda sadece yaşlı ve çocuklar değil, astım, bronşit ve kalp rahatsızlığı bulunan kişiler de zorunlu kalmadıkça sokağa çıkmasın” dedi.

Öte yandan Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne ait ekipler, apartmanların çatılarında oluşan dev buz sarkıtlarını kırma çalışlaranı sürdürüyorlar. Kent merkezlerinde karayollarında meydana gelen buzlanmaya karşı tuzlama çalışmaları sürdürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious