Doğuda yollar kapalı

Doğuda yollar kapalı.7553
  • Giriş : 02.02.2009 / 16:49:00

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, kar yağışı nedeniyle toplam 464 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Bölge genelinde hafta boyunca aralıklarla kar yağışı bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bölgede Karadeniz'den gelen alçak basınç etkili oluyor. Bölge genelinde hafta boyunca aralıklarla kar yağışı bekleniyor.

Kar yağışıyla bölgede hava sıcaklıklarının artığını ifade eden yetkililer, gece ölçülen sıcaklıkların sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 9, Ardahan'da 8, Ağrı'da 5, Erzurum'da 4, Muş'ta 3, Iğdır'da 2 ve Erzincan'da 1 derece olduğunu belirtti.

Yetkililer, bugün beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının ise Erzincan'da 6, Iğdır'da 4, Erzurum'da 0, diğer illerde ise sıfırın altında olmak üzere Ardahan 3, Ağrı 2, Kars'ta 1 derece olduğunu kaydetti.

Palandöken Kayak Merkezi'nde kar kalınlığının 12 santimetre olduğunu ifade eden yetkililer, şehir merkezlerindeki kar kalınlıklarının Ağrı'da 42, Muş'ta 36, Ardahan'da 24, Kars'ta 14, Erzurum'da 8 ve Iğdır'da 3 santimetre ölçüldüğünü bildirdi.

-464 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI-

Bölge genelinde dün gece aralıklarla yağan kar, ulaşımı da olumsuz etkiledi. Kar nedeniyle Bingöl'de 141, Muş'ta 50, Iğdır'da 32 ve Erzurum'da 221 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Van'da da sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 20 köy yolu ulaşıma kapandı.

Meteoroloji İl Müdürlüğü yetkilileri, sabah saatlerinde başlayan yağışın etkisini azalttığını, yarın için yağış beklenmediğini açıkladı.

Bölgede kapalı yolların ulaşıma açılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Öte yandan, hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceden eksi 2-3 dereceye kadar yükseldiği Ağrı kent merkezinde vatandaşlar, çatılarda kar temizleme çalışması başlattı.

Özellikle ev ve iş yerlerinin çatısında biriken ve zaman zaman 1 metreyi aşan kar yığınlarını temizleyen vatandaşlar, tehlikeli olmasına rağmen kar suyunun ev ve iş yerlerine sızmaması için böyle bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*