Doğu'daki eğitim seferberliği PKK'nın planlarını bozdu!

Doğu'daki eğitim seferberliği PKK'nın planlarını bozdu!.36415
  • Giriş : 18.11.2007 / 08:34:00
  • Güncelleme : 08.09.2016 / 23:34:09

Tabanında büyük oranda çözülmelerin görüldüğü PKK terör örgütü, gençleri dağa çağırmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde son üç yılda yürütülen çalışmalarla okullaşma oranında yüzde 30 artış sağlandı.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öncülüğünde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yoğunlaşan okullaşma kampanyaları, PKK'nın 'gençleri dağa çekme' planlarını bozdu. Örgütün elebaşılarından Bahoz Erdal, PKK'nın tabanına 'çocuklarınızı okula değil, dağa gönderin' mesajı yolladı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yıllardır süregelen eğitim sorunu, son yıllarda yürütülen çalışmalarla büyük oranda giderildi. Son üç yılda bölgede okullaşma oranı yüzde 30 oranında arttı. Bu süre zarfında sadece Diyarbakır'da bin 544 derslik yapıldı. Öğretmen açığı büyük oranda giderilirken, yürütülen kampanyalarla okullaşma oranı yüzde 100'e yaklaştı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın öncülük ettiği 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası' kapsamında son 4 yılda Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman'da 53 bini aşkın kız çocuğu eğitime kazandırıldı. İlk ve ortaöğretimin yanı sıra yükseköğretimde de önemli atılımlar gerçekleştirildi. Adıyaman, Mardin, Batman, Ağrı, Siirt, Bitlis, Bingöl, Muş, Mardin ve Batman üniversiteye kavuştu. Eğitim atağı ile bugüne kadar 'eğitimsizlik' avantajını kullanarak gençleri kandıran terör örgütünün işleri bozuldu. 1990'lı yıllarda her ay yüzlerce eğitimsiz ve işsiz genci dağa kaldıran PKK, son yıllarda bu konuda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada hem etkisiz hale getirilen PKK'lı sayısının arttığını hem de örgüte katılımın ciddi oranda azaldığını kaydetmişti. Ancak Başbuğ, son 23 yılda örgüte katılımların önüne tamamen geçilemediğini belirtmişti. Terör örgütünün bir eski yöneticisi de, Yeni Aktüel Dergisi'nin 26 Eylül 2007 tarihli sayısına verdiği röportajda, PKK'ya katılımların son dönemlerde büyük oranda düştüğünü doğruladı. Aynı isim, "1990'lı yıllarda senede en azından 1500�2000 katılım olurdu. Şimdi bu sayı 100'ü geçmiyor." ifadelerini kullandı.

Doğu ve Güneydoğu'da eğitim imkanlarının artmasıyla doğru orantılı olarak PKK'ya katılımın azalması, terör örgütünün elebaşılarını kaygılandırıyor. Örgütün silahlı kanadı HPG'nin başında bulunan Bahoz Erdal, Avrupa'dan yayın yapan Fırat Haber Ajansı'ndan tabanına ilginç mesajlar gönderdi. Gençlerin okula gitmek yerine dağa çıkmasını isteyen Erdal, "Gençlik 'önemli olan okuldur, siyaset kirlidir' gibi söylemlerle apolitikleştirilerek sistemin bir dişlisi haline getirilmeye çalışılıyor. Özellikle bu, Kürdistan gençliği açısından böyledir. 'Haydi Kızlar Okula' gibi kampanyalara çok safça yaklaşılamaz." iddialarında bulundu. Erdal, bölgede sürdürülen gönüllü eğitim faaliyetleriyle ilgili olarak da, "Bu çalışmaları, hareketimizin toplumsal desteğinin en yoğun olduğu, gerillaya katılımın gençlik dinamizminin en yüksek olduğu, Hakkari, Yüksekova, Kızıltepe bölgelerinde geliştirmek istiyorlar. Biz nerede güçlüysek, oradan vurmak çabasındalar." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious